Kubistický klenot pod Vyšehradem je na prodej. Sídlila v něm školka i řada firem

Kubistický klenot pod Vyšehradem je na prodej. Sídlila v něm školka i řada firem
Reprezentativní sídlo si v letech 1912-1913 nechal postavit přední český stavitel Bedřich Kovařovic. Jeho podobu, včetně důstojné zahrady, navrhl architekt Josef Chochol, který byl mimo jiné i členem Spolku výtvarných umělců Mánes. Kromě této vily pod Vyšehradem byl také autorem kubistického činžovního domu v nedaleké Neklanově ulici.
Dům je příkladem vrcholné české kubistické architektury. Má čtyři patra (včetně půdy) a je podsklepený.
Český architektonický kubismus je jediným směrem ve stavitelství vzniklým v tuzemsku. Jeho nejvýznamnějším obdobím jsou roky 1911 až 1914. K prominentním osobnostem kubismu patřili kromě Josefa Chochola také Pavel Janák nebo Josef Gočár. Praha se od roku 1909 stala druhým centrem evropského kubistického umění, hned po Paříži. Na podněty pařížských kubistů nereagovali pouze pražští sochaři a malíři, ale i architekti, návrháři designu a nábytku, scénografové, básníci i spisovatelé.
Vila má oválnou místnost s výhledem do zahrady...
Foto: VitVit
Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
10. 6. 2021 9:14
Kovařovicova vila na Rašínově nábřeží je k mání. Současný majitel, který ji v minulosti pronajímal menším firmám, chce reprezentativní sídlo prodat. Dům si v letech 1912-1913 nechal vybudovat stavitel Bedřich Kovařovic podle návrhu architekta Josefa Chochola. Od 60. let je chráněnou památkou a je často označovaný jako jedna z nejcennějších ukázek vrcholného kubismu.

Prodej vily zprostředkovává realitní kancelář Colliers. Společnost se zabývá zejména prodejem kancelářských budov, prodej kubistické vily na Rašínově nábřeží pro ni není typický. Cenu, za kterou je vila u náplavky k mání, společnost neuvedla. Podívejte se, jak vypadá uvnitř.

 

Právě se děje

Další zprávy