"Je čas slavit." Kobky na náplavce v Praze jsou mezi nejlepšími stavbami Evropy

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
18. 1. 2022 12:06
Revitalizace náplavek, která byla před dvěma lety jednou z nejnákladnějších investic Prahy, je mezi čtyřiceti nejlepšími stavbami Evropy. Studio Brainwork architekta Petra Jandy se s proměnou dostalo do užší nominace v prestižní soutěži, kterou jednou za dva roky vyhlašuje Evropská komise společně se španělskou Nadací Miese van der Rohe.
Kobky se nacházejí na Rašínově a Hořejšího nábřeží v Praze. Prostory, které dříve sloužily jako sklady, dnes nabízí kavárny, kulturní prostory nebo toalety.
Kobky se nacházejí na Rašínově a Hořejšího nábřeží v Praze. Prostory, které dříve sloužily jako sklady, dnes nabízí kavárny, kulturní prostory nebo toalety. | Foto: ČTK

"Máme velkou radost. Naše revitalizace pražských náplavek postoupila mezi 40 nejlepších realizací v Evropě. Děkujeme porotě, že naši snahu přečetla, velmi si ocenění vážíme. Je čas slavit, bráško," oznámil architekt Petr Janda na svém facebookovém profilu. 

Každá kobka je zasklená elipsovitou čočkou, kterou na míru vyrobila americká firma Reynolds. Sklo pochází z pobočky v Thajsku, odkud ho firma poslala lodí do Hamburku a následně do Prahy. Největší čočka má v průměru přes pět metrů a váží dvě a půl tuny. Cena jednoho skla vyšla Prahu na 700 tisíc korun. 

Porota vybírala z 532 nominovaných realizací z 41 evropských zemí v uplynulých třech letech.

Do užšího kola soutěže se dostaly projekty celkem z osmnácti zemí. Všechny nominované realizace mají podle poroty jedno společné, ukazují směr, jakým se má současná architektura ubírat. Porotci hodnotili hlavně udržitelnost stavby, její začlenění do okolí, stavební materiály i finální estetiku. 

Od roku 1987, kdy byla soutěž poprvé vyhlášená, se žádná česká stavba nedostala do finále. V užším kole v minulosti bodovala například brněnská budova Investiční a poštovní banky architektů Gustava Křivinky a Aleše Buriana, pěší cesta Jelením příkopem od Josefa Pleskota nebo vila v Černošicích slovenských architektů Jana Studeného a Martina Vojty.

Video: Na náplavce otevřely skleněné kobky

Na náplavce otevřeli prosklené kobky | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy