Město společně s architekty připravilo studii nazvanou Ostrava: Sídliště, jak dál?, která chce zmapovat klady a slabá místa na sídlištích a navrhnout jejich postupnou revitalizaci.
"Pro nás je to klíčové téma i vzhledem k tomu, že tyto celky zaujímají poměrně velkou část města. Nenaplnily se negativistické představy, že sídliště dnes už nebudou stát, na druhou stranu jsme si vědomi toho, že jsou na hranici své životnosti v tom smyslu, že mizí původní kvality a funkce, které na nich lidé vyhledávali," říká náměstkyně primátora Ostravy Zuzana Bajgarová (ANO), která je zodpovědná za Odbor územního plánování a stavebního řádu.
Závěry průzkumu, který zmapoval přes 30 sídlišť a je podkladem k jejich modernizaci, hovoří jasně: panelové domy a jejich prostředí mají v 21. století potenciál stát se ekologickým, udržitelným a atraktivním bydlením. Chybí jim však přehledné členění veřejného prostoru, lavičky nebo hřiště a často i sociální rozmanitost.
"Městské části reagují na poptávku lidí a jejich potřeby. Řešení ale často vzniká ad hoc a z mého pohledu přináší spíše devalvaci toho prostoru a v dlouhodobém horizontu mu brání v kvalitním rozvoji. Například významné kulturní prostory měníme na odstavná parkoviště a tím dáváme do pozadí jejich klíčovou funkci. Z dlouhodobého pohledu nám chybí kvalitní rozvoj, nějaká koncepce," dodává Bajgarová.
Téma Ostrava: Sídliště, jak dál? bylo součástí inspiračního fóra Svazu měst a obcí České republiky, které má spojit odborníky ze všech sfér a představit konkrétní kroky a realizace z různých koutů republiky na téma veřejného prostranství. Na třech různých ostravských sídlištích architekti demonstrují, jak se prostor dá proměnit například formou předzahrádek, proměnou parkoviště v náměstí nebo bývalého supermarketu na polyfunkční dům.
O projektu se dozvíte více v galerii.