Záchod na pavlači a výhled na Petřín. Tuhle Malou Stranu davy turistů nikdy neuvidí

Záchod na pavlači a výhled na Petřín. Tuhle Malou Stranu davy turistů nikdy neuvidí
Malá Strana dnes trpí pod návalem turistů, kteří se šinou na Hrad a narušují ducha minulosti. "Přesto ještě existují místa, kde člověk natrefí na postavy a zákoutí jako z Malostranských povídek," říká průvodce Petr Ryska. Naše procházka začala v Jánské ulici, která je paralelní se slavnou "Nerudovkou".
"Uvidíte domy, které znáte, možná jste ale nikdy neviděli jejich zadní část, ta je pro turisty zatím utajená," říká průvodce Petr Ryska.
Hlavní dominantou Jánské ulice je Kremlovský dům. Protože nezasahuje až do Nerudovy ulice, je to jeden ze dvou domů, který má zdobné průčelí. "Na první pohled se zdá, že je stavba v renesančním stylu. Po bližším zkoumání ale člověk zjistí, že je ve stylu neorenesančním, a tedy že není tak starobylá, jak se může jevit. Pochází ze 17. století a byla rozšířena v době klasicismu," vysvětluje Ryska.
Kousek od Kremlovského domu stojí dům U Bílé řepy. "Je zajímavý hlavně tím, že v něm bydlel básník Václav Hrabě a také vynikající herec Josef Kemr, který byl zvláštní malostranskou postavičkou. Říká se, že chodil po ulici v dlouhém šosatém kabátě a spal prý v rakvi. Ovšem nejznámější byl jeho trabant, od kterého neměl klíčky, a tak pokaždé, když musel vystoupit, vzal si s sebou volant třeba na úřad, na poštu anebo do obchodu," vypráví Petr Ryska.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 11. 2019 6:01
Na Malé Straně bydlel Jan Neruda, Egon Bondy anebo Josef Kemr. Dnes trpí pod návalem turistů, kteří se šinou na Hrad a narušují ducha minulosti. "Přesto ještě existují místa, kde člověk natrefí na postavy a zákoutí jako z Malostranských povídek," říká průvodce Petr Ryska. Autor knihy Praha neznámá nás provedl po Jánském vršku, nahlédli jsme i do domu s pavlačí a výhledem na Petřín. Podívejte se.
 

Právě se děje

před 12 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla Sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy