Bydlení jako ze sna. Ateliéry po českých sochařích proměnili v kouzelný dům

Bydlení jako ze sna. Ateliéry po českých sochařích proměnili v kouzelný dům
Dva svobodní umělci zakoupili dům s původními ateliéry akademických sochařů Jiřího Harcuby a Aleše Grima koncem roku 2016. Než se do něj mohli nastěhovat, museli ho přizpůsobit modernímu stylu života a zbavit úniků tepla.
Interiér je díky dřevěnému obložení teplý a hřejivý.
Liší se hlavně vybavením a barvou obkladů. Zrcadlo v Gaudího stylu si majitelé sami vyrobili.
Vedle něj pak vznikla kajuta pro hosta.
Foto: Aktuálně.cz/A1Architects – David Maštálka
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 4. 2024 11:15
Mladé rodině, která má sklony k umění, se před pár lety naskytla příležitost koupit ateliér po výtvarníkovi Jiřím Harcubovi a sochaři Aleši Grimovi. Překrásný dům v Praze, plný malebných zákoutí a se silným geniem loci, měl ale své nedostatky. Kvůli neustálým únikům tepla v něm v zimním období vydrželi jen otužilci. Rekonstrukce studia A1 Architects ale všechno spravila.

"Stavba nesplňovala žádné energetické standardy a oba dva sochaře hřála nejspíš hlavně fyzická tvůrčí činnost. Snažili jsme se o to, aby původní prvky stavby splývaly s novými vstupy - ať už se to týkalo nové přístavby v přízemí, vikýře s výhledem, nového schodiště, nebo celkového pojednání obytné zahrady s novou garáží i prostorem pro hosty," vysvětlují vedoucí ateliéru A1 Architects Lenka Křemenová a David Maštálka.

Původní dům z roku 1968 navrhl architekt Miloslav Matašovský, sochař Jiří Harcuba ho pak doplnil o předsazené závětří, čímž místo dostalo osobitý charakter. "Ocelová konstrukce, která měla ochránit interiér před partou místních zlodějíčků, vtiskla domu poetický lehký nádech typický pro daleké končiny Asie," popisují architekti.

Interiér roku

Architekti přihlásili realizaci do soutěže Interiér roku, která každoročně vybírá to nejlepší z českého a slovenského designu. Všechny přihlášené projekty realizované v roce 2023 jsou k nahlédnutí na stránkách soutěže. Celkového vítěze vyhlásí mezinárodní porota na kongresu Living Forum v úterý 14. května v pražském Centru moderního umění DOX.

Noví majitelé navázali v domě na uměleckou činnost a nejspíš podvědomě začali tvořit hlavně ze skla. Jsou ale i vášnivými kuchaři, posluchači hudby, vyznavači alternativní kultury a také sběratelé kuriozit. "Propojením dvou ateliérů jsme pro ně vytvořili velkorysý obytný prostor, jehož dominantou je oheň - betonový krb s otevřeným ohništěm. Jsou v něm i akumulační kamna, ale také prostor pro solidní plynový sporák," vysvětluje studio jednu z hlavních změn v původních dispozicích.

Projděte si v galerii všechny hlavní prostory domu. Minimalismus v něm nenajdete. 

 

Právě se děje

Další zprávy