Londýn - Vikingové s sebou přivezli před stovkami let na britské souostroví mimo jiné i čtyřnohé černé pasažéry - myši. Skandinávský hlodavec zde podle vědců zdomácněl.
Podle BBC News chtějí vědci studiem myších genů odhalit nové informace o zákonitostech lidské migrace.
Studie publikovaná v britském Žurnálu královské společnosti analyzuje genetickou výbavu myši domácí z více než sta míst po celé Velké Británii.
Skandinávští příbuzní
Ukazuje se, že jedna rozdílná vlastnost se nejpravděpodobněji objevila společně s Vikingy. Například hlodavci ze souostroví Orkneje mají společné rysy DNA jako jejich skandinávští příbuzní.
Podobné genetické vlastnosti myši domácí nalezli vědci podle profesora Jeremy Searla z univerzity v Yorku podél celého evropského pobřeží Atlantiku.
"Pokud se zaměříme na výzkum genetických šablon myší, zjistíme, že souvisejí s lidskou historií. Částečně je tato myš podobná genetickému typu myši, který žije v oblastech, odkud pocházeli norští Vikingové," řekl BBC News profesor Searle.
Přivezli ji Vikingové
"Pro nás to znamená, že norští Vikingové přivezli tyto myši s sebou, a to pouze jeden genetický typ. Protože ve Skandinávii žijí všechny genetické typy myší a tento jediný, který Vikingové přivezli s sebou, se tak rozšířil," vysvětlil Searle.
Na většině britského souostroví žije genetický typ myši pocházející pravděpodobně z Německa. Vědci se domnívají, že tento typ hlodavce pravděpodobně dorazil z kontinentální Evropy s lidmi doby železné.
Původně myš domácí pochází z Asie a odtud se dostala na Blízký Východ.
Vytlačila původní myš polní
„Je zajímavé, že myš domácí se do Evropy nedostala ve stejném čase jako jako zemědělství, asi před 8 000 let," řekl profesor Searle.
„Myši dorazily asi před třemi tisíci let. Nestalo se tak už v době železné, protože velká sídla v západní Evropě se rozvíjela až později. Myš domácí potřebuje právě taková velká osídlení, aby mohla přežít a vytlačit místní myš polní," citoval Searla server BBC News.
Budoucí studie by podle Searla mohly pomoci zdokumentovat pohyb Vikingů, například kolonizaci různých částí Faerských ostrovů, Islandu a dokonce Severní Ameriky.
Profesor Searle a jeho kolegové publikovali svůj výzkum v Jednáních královské akademie B: Biologické vědy.
Čtěte také: Objev: Hlodavci si vytvářejí pachové databáze šelem