Amerika zezelená. Chce více větrné energie

man
13. 5. 2008 21:20
John McCain kritizoval ekologickou politiku Bushe
Větrná turbína.
Větrná turbína. | Foto: Reuters

Washington - Ve Spojených státech se rodí plán, jak snížit emise skleníkových plynů. a zvýšit podíl větrné energie na výrobě elektřiny v zemi až na dvacet procent. To vše do roku 2030.

Návrh zpracovala skupina expertů z ministerstva energetiky. Předpokládá, že by v USA vzniklo dalších 75 tisíc větrných turbín. Ty by produkovaly 300 tisíc megawattů elektřiny.

Momentálně se větrná energie podílí na výrobě elektřiny v zemi jen jedním procentem. Produkuje 16 tisíc megawattů.

"Spojené státy mají rozsáhlé větrné zdroje. Plán je sice ambiciózní, ale realistický," citovala agentura AP z dokumentu.

"Naše studie je první vizí, týkající se využitelnosti větrné energie pro USA. To, co navrhujeme, je splnitelné a žádoucí," uvedl na tiskové konferenci Dan Arvizu z Národní laboratoře pro výzkum obnovitelných zdrojů energie.

John McCain chce být zelenějším prezidentem než George Bush.
John McCain chce být zelenějším prezidentem než George Bush. | Foto: Reuters

Podle autorů plánu by výroba dvaceti procent elektřiny větrnými turbínami znamenala pokles spotřeby zemního plynu o jedenáct procent a uhlí o osmnáct procent.

Zlepšilo by se tak životní prostředí. "Je to srovnatelné, jako kdybychom ze silnic odstranili 140 milionů aut," řekl Randall Swisher, ředitel Americké asociace pro větrnou energii.

Ekologickou politiku slibuje svým voličům také republikánský kandidát na prezidenta John McCain. Ve svém pondělním projevu v Oregonu kritizoval George Bushe za jeho postoj ke globálnímu oteplování.

Vyčetl mu, že váhal se snížením emisí skleníkových plynů.

"Jednoznačně jsem pro to, aby v USA byly stanoveny limity, omezující emise skleníkových plynů. A jsem připraven spolupracovat s Evropskou unií na tom, abychom ke stejným opatřením donutili i Čínu a Indii," uvedl McCain.

Sám prý několikrát navštívil Špicberky a přesvědčil se o rychlosti tání ledovců. V projevu také uvedl, že budoucnost vidí hlavně v jaderné energii.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy