Lékaři v půlce operace mozku probudili pacientku a nechali ji hrát na housle

ČTK ČTK
20. 2. 2020 8:45
Unikátní operaci za sebou mají lékaři z londýnské nemocnice King's College Hospital. Pacientka, které odstraňovali nádor na mozku, při ní hrála na housle. Třiapadesátiletá hudebnice po třech dnech opustila nemocnici a nyní se těší, až bude znovu hrát se svým orchestrem.
Houslistka hrála na svůj nástroj při operaci mozku | Video: Reuters

Lékaři z londýnské nemocnice nejprve podrobně zmapovali mozek Dagmar Turnerové, aby přesně určili oblasti, které jsou aktivní při hře na housle, ale také při mluvení a pohybu.

Na sále pacientku nejprve uspali, zhruba v polovině operace ji ale probudili a nechali ji hrát na smyčcový nástroj. Podle prohlášení, které nemocnice vydala, se tak chtěli ujistit, že nepoškodili žádnou z klíčových oblastí mozku, "které kontrolují Dagmařiny jemné pohyby rukou".

"Věděli jsme, jak jsou housle pro Dagmar důležité, takže bylo zásadní, abychom zachovali funkci v částech jejího mozku, které jí umožňují hrát," uvedl neurochirurg Keyoumars Ashkan. Podle něj se lékařům podařilo odstranit 90 procent nádoru a zároveň plně zachovat funkci levé ruky operované houslistky.

Dagmar Turnerová, které nádor na mozku zjistili v roce 2013, hraje v symfonickém orchestru ostrova Wight (IWSO) v jižní Anglii. Nemocnici opustila tři dny po operaci a nyní se těší, že si opět zahraje se svými kolegy. "Pomyšlení na to, že bych mohla ztratit schopnost hrát, bylo srdcervoucí, ale profesor Ashkan, který je sám hudebníkem, mi rozuměl," řekla Turnerová agentuře AP.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy