V poledne nastane částečné zatmění Slunce. Astronom radí, odkud bude nejlépe vidět

ČTK Tereza Šolcová ČTK, Tereza Šolcová
Aktualizováno 29. 3. 2025 11:13
Poslední březnovou sobotu budou moci lidé pozorovat částečné zatmění Slunce i ve střední Evropě. Česko bude na okraji zóny úkazu a zatmění bude viditelné okolo poledne. Při maximální fázi bude Měsíc zakrývat až 22 procent průměru slunečního disku.
Další zatmění Slunce, které bude viditelné z Česka, nastane příští rok 12. srpna a půjde o největší částečné zatmění viditelné ve střední Evropě až do 13. července 2075.
Další zatmění Slunce, které bude viditelné z Česka, nastane příští rok 12. srpna a půjde o největší částečné zatmění viditelné ve střední Evropě až do 13. července 2075. | Foto: Reuters

"Zatmění Slunce nastane v okamžiku, kdy se mezi pozorovatelem a Sluncem nachází Měsíc ve fázi novu a sluneční disk tak částečně nebo zcela zakryje. Protože Měsíc obíhá naši planetu po dráze mírně skloněné k rovině zemské dráhy, častěji Měsíc v novu sluneční disk na denním nebi mine a k žádnému zatmění nedojde. Jen zhruba jednou za půl roku se Měsíc v novu dostane na své dráze velmi blízko pomyslné přímky mezi Zemí a Sluncem a někteří lidé na Zemi tak mohou tento úkaz pozorovat," uvedl astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.

Při přímém pohledu na Slunce, i když je částečně zakryto Měsícem, hrozí vážné či trvalé poškození zraku.
Při přímém pohledu na Slunce, i když je částečně zakryto Měsícem, hrozí vážné či trvalé poškození zraku. | Foto: Reuters

Dodal, že čím dále se pozorovatel nachází od kuželovitého stínu Měsíce, tím menší procento Slunce je během úkazu zakryto. Nadcházející zatmění bude pouze částečné a nejvýraznější bude v Kanadě v Québecu, kde dosáhne téměř 95 procent. Pro Česko platí, že nejlépe viditelné bude ve výšce více než 40 stupňů nad obzorem.

Při pozorování hrozí poškození zraku

Úkaz začne krátce před 11:30 středoevropského času a na různých místech se začátek bude lišit v délce minut.

"Tehdy se z pravého kraje začne do slunečního disku 'zakusovat' silueta tmavého Měsíce v novu. Čím více na východ se budete nacházet, tím později částečné zatmění začne a tím menší zatmění také nastane. Maximum úkazu proběhne mezi 12:15 až 12:23 podle polohy pozorovatele, konec pak okolo 13:00, rovněž v závislosti na poloze pozorovatele. Slunce po celou dobu úkazu bude velmi vysoko nad jižním obzorem," řekl Horálek.

Upozornil, že pozorovatelé by měli dodržovat bezpečnostní pravidla a na pozorování se vybavit speciálním filtrem pro ochranu zraku. Při přímém pohledu na Slunce, i když je částečně zakryto Měsícem, hrozí vážné či trvalé poškození zraku. Kromě speciálních filtrů lze využít například i svářečský filtr stupně 14 a vyšší. Brýle či filtry lze zakoupit i na některých hvězdárnách, část z nich za příznivého počasí bude nabízet pozorování úkazu velkými hvězdářskými dalekohledy s filtrem.

Podle meteorologů však bude na většině území zataženo a šance na pozorování částečného zatmění Slunce velmi malá. Větší šance bude podle meteorologů jen v severovýchodních a východních Čechách u hranic s Polskem a kolem Jeseníků, kde se může oblačnost před polednem, kdy by mělo být zatmění Slunce viditelné, mírně protrhávat.

Další zatmění Slunce, které bude viditelné z Česka, nastane příští rok 12. srpna a půjde o největší částečné zatmění viditelné ve střední Evropě až do 13. července 2075.

 

Právě se děje

Další zprávy