Selhali jste, nejsme kolonií Číny. Herci sepsali petici proti politikům, chtějí podpořit demokracii

Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
Aktualizováno 28. 10. 2016 0:49
Asociace profesionálních divadel a Herecká asociace vydaly společné prohlášení nazvané Nemůžeme mlčet, v němž ostře kritizovaly chování politických elit v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Pod petici nyní sbírají podpisy, chystají dát najevo svůj odpor a otevřít divadla diskusi. "Nabízíme dialog občanské společnosti a všem, jimž není lhostejné dění, které nemá s demokracií moc společného," řekl pro Aktuálně.cz prezident Herecké asociace Jiří Hromada. "Chceme zjistit, zda jsme stále svobodným a demokratickým státem, nebo jestli už nám do našeho vývoje budou hovořit supervelmoci a zájmy obchodních subjektů," dodává.
Jiří Hromada.
Jiří Hromada. | Foto: ČTK

Autoři prohlášení Nemůžeme mlčet odsoudili nedávné stanovisko čtyř nejvyšších ústavních činitelů o oficiální politice Česka vůči Číně i rozhodnutí prezidenta Zemana, který neudělí vyznamenání pamětníkovi Osvětimi a Terezína Jiřímu Bradymu.

Vrcholní ústavní činitelé podle zástupců divadel a herců selhali, když podlehli nátlaku cizí moci a svým postojem urazili všechny svobodomyslné občany. 

"Kroky kolem dalajlámy a nepředání státního vyznamenání přijímaly okolní demokracie s velkým podivem a byly posledním impulsem, který nás vedl k sepsání tohoto textu," řekl Aktuálně.cz prezident Herecké asociace Jiří Hromada.

Divadelní a herecká asociace v prohlášení slibují, že využijí všech zákonných možností, aby daly svůj odpor najevo, a otevřou divadla dialogu svobodných lidí.

Herci: Nabízíme dialog, 17. listopad je výzvou

"Nabízíme dialog občanské společnosti a všem, jimž není lhostejné dění, které nemá s demokracií moc společného. Chceme zjistit, zda jsme stále svobodným a demokratickým státem, nebo jestli už nám do našeho vývoje budou hovořit supervelmoci a zájmy obchodních subjektů," vysvětluje prezident Herecké asociace.

Divadla nyní podle jeho slov sbírají podpisy pod petici a sondují, jakou mají v jednotlivých krajích podporu. Podle toho budou pořádat setkání a diskuse s občany. Naposledy takto na půdě divadel a na shromážděních diskutovali herci s diváky o rozjitřené společenské a politické situaci v listopadu 1989.

"Další výročí 17. listopadu se blíží a myslím, že je letos tento den opět velkou výzvou zastavit se, ohlédnout a detailněji hledat to, o čem se dlouho jen mlčí nebo přijímá s úsměvem. Paralela s listopadem 1989 je dána skutečným zájmem o tuto zemi, o svobodnou občanskou společnost a její kvalitní život,“ říká Jiří Hromada.

Divadelníci soudí, že pokud prezident Zeman společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou a šéfy obou parlamentních komor Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem (všichni ČSSD) po setkání několika lidoveckých politiků s dalajlámou ujistili Čínu o loajalitě Česka a "zbaběle podlehli výhrůžkám diplomatickým", nelze se spoléhat na to, že budou schopni řídit zemi v časech mnohem složitějších.

Už neprotestuje jen "pražská kavárna"

"Selhali jste ve své ústavní povinnosti bránit své občany před nátlakem cizí moci. My nejsme kolonií Číny! Ani rukojmími nezodpovědných zbabělců," uvedli představitelé herců a divadel z Prahy, Brna, Hradce Králové, Pardubic či Liberce.

Tím akce přerůstá okruh takzvané "pražské kavárny", což je pojem, jímž prezident Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček označují hlasy kritické k politice Hradu. Ostatně sám ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša Aktuálně.cz potvrdil, že jeho divadlo od samotného začátku na textu prohlášení spolupracovalo a on je pod textem jako první podepsaný.

"Oblíbenou teorii pana prezidenta a jeho mluvčího považuji za absurdní a zároveň urážlivou. Vypadá to totiž, jako kdyby hranice České republiky pro ně končily s hranicemi Prahy," říká Moša.

Označování odpůrců prezidenta Miloše Zemana jako "pražská kavárna" považuje prezident Herecké asociace Jiří Hromada za nebezpečné.

"Jakmile někdo takto označí určitou skupinu lidí za strůjce nějaké hrozby, tak zase za chvilku začneme číst seznamy těch, kteří jsou určeni k likvidaci, jako to bylo se seznamem pravdoláskařů. Ukázat takto prstem na nějakou skupinu lidí jenom proto, že s nimi nesouhlasím, nemá s demokracií nic společného. To je blízké spíše totalitním systémům, které potom zneužívaly davového šílenství k tragédiím, jichž jsme byli svědky. Byl bych rád, kdybychom tomu předešli," tvrdí Hromada.

Divadla jsou připravena diskutovat s veřejností

Na dotaz, zda se divadla stanou místem pro "svobodný dialog svobodných lidí", jak stojí v prohlášení, ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša odpovídá: "Jsme na to samozřejmě připraveni a čekáme na výzvy."

Jeho kolega z Asociace profesionálních divadel, ředitel Východočeského divadla Pardubice Petr Dohnal dokonce redakci Aktuálně.cz sdělil, že pardubická scéna byla takovému dialogu otevřena již při středečním diskuzním pořadu Bez nápovědy, kterého se zúčastnili herci pražských divadel a ředitel Národního divadla. "Pokud bude potřeba se s lidmi scházet i nad rámec běžných představení, jsme na to připraveni," říká a dodává: "Doufám, že se probudí i ostatní lidé, kteří zatím jen mlčeli, a řeknou jasně, že zpátky jít nechceme. Jde o to, jestli se chceme dále nechat politicky vláčet na Východ, a nebo  budeme hájit principy demokracie. Je třeba se ptát našich vrcholných představitelů, co skutečně vydanou deklarací mysleli a zda třeba za nás už nepodepsali ještě něco, o čem zatím nevíme."

Vrcholní politici podle prohlášení Nemůžeme mlčet hluboce urazili své spoluobčany výměnou údajných obchodních výhod za suverenitu a hrdé sebevědomí země. "Ponížit nás nemůžete, když se sami umíte ponižovat. Nemáte však právo činit z nás vazalskou zemi, společnost lokajskou, ustrašenou a nesamostatnou. Nejste majiteli této země, pouze jejími dočasnými správci," vzkazují herci a divadelníci vedení státu.

Hlavu státu autoři označují za "muže minulosti", jenž "nemá již naší společnosti co pozitivního nabídnout".

Člověk bude dál biologicky fungovat, ale jeho tělo mu bude užitečné jako neobutá noha. Bez digitálních technologií se neobejdeme, říká Tomáš Sedláček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy