Selhali jste, nejsme kolonií Číny. Herci sepsali petici proti politikům, chtějí podpořit demokracii

Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
Aktualizováno 28. 10. 2016 0:49
Asociace profesionálních divadel a Herecká asociace vydaly společné prohlášení nazvané Nemůžeme mlčet, v němž ostře kritizovaly chování politických elit v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Pod petici nyní sbírají podpisy, chystají dát najevo svůj odpor a otevřít divadla diskusi. "Nabízíme dialog občanské společnosti a všem, jimž není lhostejné dění, které nemá s demokracií moc společného," řekl pro Aktuálně.cz prezident Herecké asociace Jiří Hromada. "Chceme zjistit, zda jsme stále svobodným a demokratickým státem, nebo jestli už nám do našeho vývoje budou hovořit supervelmoci a zájmy obchodních subjektů," dodává.
Jiří Hromada.
Jiří Hromada. | Foto: ČTK

Autoři prohlášení Nemůžeme mlčet odsoudili nedávné stanovisko čtyř nejvyšších ústavních činitelů o oficiální politice Česka vůči Číně i rozhodnutí prezidenta Zemana, který neudělí vyznamenání pamětníkovi Osvětimi a Terezína Jiřímu Bradymu.

Vrcholní ústavní činitelé podle zástupců divadel a herců selhali, když podlehli nátlaku cizí moci a svým postojem urazili všechny svobodomyslné občany. 

"Kroky kolem dalajlámy a nepředání státního vyznamenání přijímaly okolní demokracie s velkým podivem a byly posledním impulsem, který nás vedl k sepsání tohoto textu," řekl Aktuálně.cz prezident Herecké asociace Jiří Hromada.

Divadelní a herecká asociace v prohlášení slibují, že využijí všech zákonných možností, aby daly svůj odpor najevo, a otevřou divadla dialogu svobodných lidí.

Herci: Nabízíme dialog, 17. listopad je výzvou

"Nabízíme dialog občanské společnosti a všem, jimž není lhostejné dění, které nemá s demokracií moc společného. Chceme zjistit, zda jsme stále svobodným a demokratickým státem, nebo jestli už nám do našeho vývoje budou hovořit supervelmoci a zájmy obchodních subjektů," vysvětluje prezident Herecké asociace.

Divadla nyní podle jeho slov sbírají podpisy pod petici a sondují, jakou mají v jednotlivých krajích podporu. Podle toho budou pořádat setkání a diskuse s občany. Naposledy takto na půdě divadel a na shromážděních diskutovali herci s diváky o rozjitřené společenské a politické situaci v listopadu 1989.

"Další výročí 17. listopadu se blíží a myslím, že je letos tento den opět velkou výzvou zastavit se, ohlédnout a detailněji hledat to, o čem se dlouho jen mlčí nebo přijímá s úsměvem. Paralela s listopadem 1989 je dána skutečným zájmem o tuto zemi, o svobodnou občanskou společnost a její kvalitní život,“ říká Jiří Hromada.

Divadelníci soudí, že pokud prezident Zeman společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou a šéfy obou parlamentních komor Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem (všichni ČSSD) po setkání několika lidoveckých politiků s dalajlámou ujistili Čínu o loajalitě Česka a "zbaběle podlehli výhrůžkám diplomatickým", nelze se spoléhat na to, že budou schopni řídit zemi v časech mnohem složitějších.

Už neprotestuje jen "pražská kavárna"

"Selhali jste ve své ústavní povinnosti bránit své občany před nátlakem cizí moci. My nejsme kolonií Číny! Ani rukojmími nezodpovědných zbabělců," uvedli představitelé herců a divadel z Prahy, Brna, Hradce Králové, Pardubic či Liberce.

Tím akce přerůstá okruh takzvané "pražské kavárny", což je pojem, jímž prezident Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček označují hlasy kritické k politice Hradu. Ostatně sám ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša Aktuálně.cz potvrdil, že jeho divadlo od samotného začátku na textu prohlášení spolupracovalo a on je pod textem jako první podepsaný.

"Oblíbenou teorii pana prezidenta a jeho mluvčího považuji za absurdní a zároveň urážlivou. Vypadá to totiž, jako kdyby hranice České republiky pro ně končily s hranicemi Prahy," říká Moša.

Označování odpůrců prezidenta Miloše Zemana jako "pražská kavárna" považuje prezident Herecké asociace Jiří Hromada za nebezpečné.

"Jakmile někdo takto označí určitou skupinu lidí za strůjce nějaké hrozby, tak zase za chvilku začneme číst seznamy těch, kteří jsou určeni k likvidaci, jako to bylo se seznamem pravdoláskařů. Ukázat takto prstem na nějakou skupinu lidí jenom proto, že s nimi nesouhlasím, nemá s demokracií nic společného. To je blízké spíše totalitním systémům, které potom zneužívaly davového šílenství k tragédiím, jichž jsme byli svědky. Byl bych rád, kdybychom tomu předešli," tvrdí Hromada.

Divadla jsou připravena diskutovat s veřejností

Na dotaz, zda se divadla stanou místem pro "svobodný dialog svobodných lidí", jak stojí v prohlášení, ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša odpovídá: "Jsme na to samozřejmě připraveni a čekáme na výzvy."

Jeho kolega z Asociace profesionálních divadel, ředitel Východočeského divadla Pardubice Petr Dohnal dokonce redakci Aktuálně.cz sdělil, že pardubická scéna byla takovému dialogu otevřena již při středečním diskuzním pořadu Bez nápovědy, kterého se zúčastnili herci pražských divadel a ředitel Národního divadla. "Pokud bude potřeba se s lidmi scházet i nad rámec běžných představení, jsme na to připraveni," říká a dodává: "Doufám, že se probudí i ostatní lidé, kteří zatím jen mlčeli, a řeknou jasně, že zpátky jít nechceme. Jde o to, jestli se chceme dále nechat politicky vláčet na Východ, a nebo  budeme hájit principy demokracie. Je třeba se ptát našich vrcholných představitelů, co skutečně vydanou deklarací mysleli a zda třeba za nás už nepodepsali ještě něco, o čem zatím nevíme."

Vrcholní politici podle prohlášení Nemůžeme mlčet hluboce urazili své spoluobčany výměnou údajných obchodních výhod za suverenitu a hrdé sebevědomí země. "Ponížit nás nemůžete, když se sami umíte ponižovat. Nemáte však právo činit z nás vazalskou zemi, společnost lokajskou, ustrašenou a nesamostatnou. Nejste majiteli této země, pouze jejími dočasnými správci," vzkazují herci a divadelníci vedení státu.

Hlavu státu autoři označují za "muže minulosti", jenž "nemá již naší společnosti co pozitivního nabídnout".

Člověk bude dál biologicky fungovat, ale jeho tělo mu bude užitečné jako neobutá noha. Bez digitálních technologií se neobejdeme, říká Tomáš Sedláček. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy