Známý britský festival klasické hudby BBC Proms se ocitl v centru kontroverze kolem brexitu, když někteří diváci museli po zásahu pořadatelů stáhnout vlajky Evropské unie, napsal britský list London Evening Standard. Letní festival BBC Proms je známý neformální atmosférou i tradicí vlajek, kterými diváci mávají zejména při závěrečném koncertu.
"Někdo k nám přišel a řekl, že tam ty vlajky nemůžeme dát," řekla listu Fiona Swannová, návštěvnice nedělního koncertu v koncertní síni Royal Albert Hall. "Oznámili, že to není povolené, tak jsem řekla, že to je zvláštní, protože vlajky jsou na Proms velká tradice. On mi odpověděl: Ne tyhle vlajky."
No EU flags ahead of Brexit. BBC Proms ordered concertgoers to put away their EU flags & only wave the union jackhttps://t.co/54bAHVyqbq
— Glen Harvey Jones (@glenharveyjones) August 2, 2017
Následné prohlášení koncertní síně a stanice BBC, která je organizátorem festivalu, tvrdilo, že vlajky byl odstraněny, protože "rušily publikum a účinkující".
"Vlajky jsou povoleny, ale jde nám především o hladký průběh festivalu," uvedlo prohlášení. "V tomto případě několik málo lidí s velkými vlajkami v přední části sálu rušilo publikum a účinkující. Personál proto zasáhl stejně, jako by to udělal u každého jiného rušení v sále."
V prohlášení mimo jiné tvrdí, že odpověď "Vajky jsou povolené, ale ne tyto" odkazuje k jejich velikosti. A uklidňují veřejnost, že během dlouhé historie BBC Proms už toho zakázali hodně, od poezie po živé slony.
We haven’t banned the EU flag from our venue. Full statement ⬇️ https://t.co/HUHgGMcRZu
— Royal Albert Hall (@RoyalAlbertHall) August 2, 2017
K incidentu došlo při koncertu pod taktovkou čínské dirigentky Sien Čang, který zahrnoval i evropskou hymnu Ódu na radost. Mnohé tento zážitek v srdci Londýna dojímal, jiné rozčiloval.
Strange feeling listening to Ode of Joy in the heart of London with audience waving EU flags @bbcproms pic.twitter.com/skIq8vBg7K
— Dušan Bogdanović (@ddbogdanovic) July 30, 2017
"Poslech Beethovenovy Deváté symfonie na BBC Proms - evropské hymny idealismu. A brexit znamená, že Velká Británie odmítá tento ideál," napsala jedna z diskutérek na Twitteru.
Listening to Beethoven's ninth @bbcproms - the EU's anthem of idealism. And #Brexit means UK is rejecting that ideal. Heartbreaking
— Catherine Pepinster (@CPsPepTalk) July 30, 2017
Mimochodem, není náhodou, že na festivalu zazněla již podruhé. To na Twitteru rozpoutalo diskuse, zda tato Beethovenova věta z Deváté symfonie vlastně také není demonstrací pro EU a proti brexitu a zda by se také neměla zakázat.
Britské rozhodnutí odejít z EU se odrazilo i jindy během festivalu. Například německý pianista Igor Levit měl při úvodním koncertu před dvěma týdny na klopě odznak EU a během přídavku zahrál rovněž Ódu na radost. Někteří ho za to oslavovali, jiní naštvaně psali o zaujatosti.
Is that an EU flag I see on @igorpianist at @bbcproms ?? 🇪🇺💙🇪🇺💙🇪🇺💙🇪🇺💙🇪🇺💙🇪🇺💙🇪🇺💙🇪🇺💙 pic.twitter.com/a6pVEeEpYB
— Eorann O'Connor 🇪🇺 (@eorannoconnor) July 15, 2017
This is unbelievable.At the first night of the BBC Proms the EU Anthem was played by pianist Igor Levit wearing EU flag on lapel.Bias,bias!!
— Julia Lloyd (@juliaannlloyd) July 16, 2017
Následujícího dne izraelský dirigent Daniel Barenboim během koncertu vyzval k evropské jednotě a varoval před riziky nacionalismu a "tendencím k izolacionismu".
Zásah pořadatelů na BBC Proms uvítal bývalý šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který odkaz na článek z London Evening Standard retweetoval s poznámkou: "Bylo načase!"
About time! 🇬🇧🇬🇧🇬🇧https://t.co/Fzd3AY0aW1
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) August 1, 2017
BBC Proms vrcholí začátkem září závěrečným koncertem, který v druhé části uvádí anglické vlastenecké písně a neformálně oblečení diváci, kteří v parteru stojí, mávají nad hlavou vlajkami a vlaječkami. Ve velké většině jsou britské, ale obvykle je doplňuje řada dalších - anglické, skotské, velšské, americké, japonské, irské, evropské a v dobách, kdy byl šéfdirigentem orchestru BBC Jiří Bělohlávek, se objevovaly i české zástavy.
Při loňském závěrečném koncertu, který byl jen pár měsíců po referendu o brexitu, byla nad hlavami diváků řada vlajek EU.