Podle něj se oproti předchozímu snímku výrazně proměnila ideologická rovina. "Film z roku 1986 byl odsuzován jako profesionální náborové video a propaganda americké armády v pozdní fázi studené války. To současný snímek je prostý jakékoli podobné ideologie, američtí letci zde bojují proti anonymnímu a zcela zjevně fiktivnímu nepříteli," líčí kritik.
"Tento film plný testosteronu, dlouhých pohledů a volejbalové scény se díky své nevyvratitelné homoerotice stal legendou. A přestože je téměř nemožné si představit, že by někdo mohl natočit snímek s tímto tématem, aniž by to chtěl, debata, která se rozpoutala kolem údajné homosexuality Top Gunu, mu jen přidala na přitažlivosti," napsal o prvním snímku britský kulturní web Digital Spy.
Dle kritika Sedláčka se ale tvůrci v novém Top Gunu snažili být co nejkorektnější. "Zcela ignorují současná témata různých zájmových skupin. Absence homosexuálních podtextů je tady zřejmá. V podobě, v jaké byly v původním filmu, by dnes působily spíš urážlivě," dodává Mojmír Sedláček.