Architekti zdarma navrhují, jak vyléčit naše města

Eva Charvátová, Designland
14. 9. 2011 18:00
Projekt Městské zásahy už má první výsledky v Praze či Bratislavě
Městský mobiliář invenčně: v Klatovech vznikla v rámci jiného projektu zastávka nesoucí jméno "E_le_mental"
Městský mobiliář invenčně: v Klatovech vznikla v rámci jiného projektu zastávka nesoucí jméno "E_le_mental" | Foto: Matúš Nedecký

* článek vznikl v rámci [experimentálního facebookového deníku Fakt!](http://www.facebook.com/Fakt.Aktualne), který ve spolupráci s Aktuálně.cz vydávají studenti FSS Masarykovy univerzity

Brno - Každé město má své zanedbané či nevyužité části, které si žádají změnu.

Z tohoto předpokladu vycházeli mladí architekti Matúš Vallo a Oliver Sadovský, když vytvářeli úspěšný projekt Městské zásahy. Odborníci, převážně architekti, v něm bez nároku na honorář navrhují řešení pro problematické části měst.

Univerzální koncept Městských zásahů se setkal s nebývalým ohlasem a svých - prozatím virtuálních - zásahů se dočkala Bratislava, Praha i Brno.

Tip: Podívejte se na kreativní zastávky MHD, které vznikl v ČR:

V roce 2007 se Vallo a Sadovský rozhodli nabídnout městu Bratislava zdarma projekty, které by se zabývaly problematickými místy slovenské metropole. Zároveň oslovili také své kolegy se žádostí o přispění do této iniciativy.

Nečekané vlna zájmu vedla až k výstavě ve Slovenské národní galerii v Bratislavě, kde bylo k vidění zhruba padesát nejlepších děl, která se v rámci projektu Městské zásahy sešla.

Hledáme reálná řešení

Na úspěch bratislavských zásahů navázalo pražské pokračování iniciativy a výstava více než osmdesáti návrhů od skoro šedesáti autorů v centru současného umění DOX.

Zájmu odborné i široké veřejnosti se není třeba divit. Městské zásahy totiž poukazují na často opomíjená místa, která neplní svůj účel, i když by mohla, a navrhují řešení, která by zpříjemnila a zjednodušila život obyvatelům měst.

"Hlavní ideou je pokusit se najít určité body, místa a situace ve městě, o kterých si myslíme, že nefungují tak, jak by měly, nebo nepřináší obyvatelům to, co by přinášet mohly," říkají autoři projektu a dodávají: "Nechtěli bychom však tento projekt omezit jen na nacházení takových míst, chtěli bychom, aby se pro ně našlo reálné řešení."

Tip: Jak se staví ve světě? Krásná autobusová stanice není oxymóron, ukázali architekti 

Naposledy se Městské zásahy představily v květnu a červnu 2011 v Brně. Tamní výstava byla zatím největší. Představeno bylo sto třicet navrhovaných zásahů.

Je jasné, že Městské zásahy s každým dalším městem rostou. Není podstatné, které město bude "zasaženo" jako další. Důležitý je zájem odborníků i veřejnosti, kteří si uvědomili, že i malé změny mohou přinést velké výsledky.

Že nejde jen o planá slova, dosvědčuje to, že jeden bratislavský zásah, úprava Židovské ulice, se připravuje k realizaci, v Praze byl k dokončení zadán projekt visutého parku nad ústím tunelu Malovanka a zásah "polidšťující" severojižní magistrálu a piknik pražské Nové Scény byl dokonce už realizován.

Nezbývá než doufat, že i jiné návrhy čeká podobný osud a že také další zanedbané, špatně využité městské lokace se za pomoci Městských zásahů promění ve funkční a příjemné prostory.

 

Právě se děje

Další zprávy