Alarmující zpráva o četbě teenagerů: Vedou dystopie a tyrani

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
4. 9. 2014 10:00
Mládež si oblíbila postapokalyptické světy plné krutosti. V příbězích se stírá jasná hranice mezi dobrem a zlem.
Teenageři sahají po dystopických románech. Obávají se o budoucnost společnosti, tápají v hodnotách a hledají odpovědi.
Teenageři sahají po dystopických románech. Obávají se o budoucnost společnosti, tápají v hodnotách a hledají odpovědi. | Foto: Thinkstock

Praha - "Pověz mi, co čteš, a já ti řeknu, jaký jsi," zní jedno okřídlené pořekadlo. Když bychom ho brali doslova a aplikovali na dnešní mládež, výsledky budou poněkud alarmující.

Česká nakladatelství zaměřující se na literaturu pro děti a mládež poukazují na současný velký trend dystopické (antiutopické) literatury, tedy knížek o postapokalyptických světech, v nichž většinou nesvobodní lidé trpí pod krutým diktátorem.

Patří sem současné světové bestsellery jako povstalecká trilogie Divergence od Veroniky Rothové z Chicaga budoucnosti, popřípadě Hunger Games od Suzanne Collinsové. V této futuristické reality show proti sobě bojuje dvanáct teenagerů, všichni musí zemřít, přežije pouze vítěz.

"Ve většině případů se jedná o postapokalyptickou budoucnost, ve které silný hrdina bojuje o přežití a změnu," přibližuje tyto knihy manažerka nakladatelství Fragment Lucie Dvořáková.

Dystopické romány
Autor fotografie: Thinkstock

Dystopické romány

Popisují společnost, která se vyvinula špatným směrem, nesvobodní lidé jsou tu utlačováni krutým diktátorem i politickým systémem. Mezi dnešní mládeží patří díla o fiktivní postapokalyptické, antiutopické společnosti mezi bestsellery (Hunger Games, Divergence). Antiutopie není novým žánrem, patří sem i Orwellovo 1984, Boulleho Planeta opic, Huxleyho Konec civilizace, nebo také Karel Čapek a jeho Válka s mloky či R.U.R.

Ještě pozoruhodnější zprávou je skutečnost, že se o tuto literaturu zajímají již čtenáři od třinácti let. Podle nakladatelů to neukazuje ani tak na zvrhlost a zálibu v krutosti a destrukci, jako spíše starost o to, co bude s naším světem a s námi.

"Odpovědí na otázku, proč je dystopických románů tolik a přibývají stále další, je, že otázkami, kam náš svět spěje, co s námi bude a jaká budoucnost nás čeká, se trápí stále víc lidí. Asi proto, že to s lidstvem nevypadá dvakrát růžově, co si budeme namlouvat," píše se na stránkách nakladatelství knih pro teenagery CooBoo.

Jejich blog také jedním dechem dodává, že jde o žánr velmi starý a o bestsellery v něm nebývá nouze (1984, Planeta opic, Konec civilizace…).

Znamená to velký posun oproti tomu, co četli rodiče těchto dětí. Klub mladých čtenářů udělal letos na jaře anketu a oslovil spisovatele, ilustrátory, významné osobnosti české kultury, knihovnice či knihovníky s dotazem, jaká je jejich kniha dětství. Zvítězily Pohádky Boženy Němcové před Robinsonem Crusoe a Dětmi z Bullerbynu.

Fantasy a hledání sebe sama

Pojďme se nyní podívat na další trendy v literatuře pro teenagery a dospívající mládež.

"Přechod na druhý stupeň ZŠ znamená odklon od rodičovských rad a další krystalizaci zájmů a preferencí," upozorňuje šéfredaktorka nakladatelství Albatros Karolina Medková.

S lidským společenstvím to v dětských bestsellerech nevypadá nejlépe.
S lidským společenstvím to v dětských bestsellerech nevypadá nejlépe. | Foto: Thinkstock

Kluci se tak podle zkušeností tohoto tradičního dětského nakladatelství stávají čtenáři non-fiction literatury, ať už jde o military, vlaky, nebo třeba sport. Pokud čtou i beletrii, zůstávají věrní svým oblíbeným spisovatelům, jako jsou Thomas Brezina, Enid Blytonová či J. K. Rowlingová.

Objevují se i zarytí fanoušci sci-fi a fantasy, sběratelé komiksů, někteří čtou nárazově a pak si vybírají zejména knihy plné humoru – nestárnoucí Boříkovy lapálie nebo Mikulášovy patálie, případně zůstávají u Deníků malého poseroutky a jim podobných titulů.

"Dívky dle průzkumů čtou více než chlapci a dle své čtenářské vyspělosti si vybírají také tituly. Jsou zde fanynky fantasy, které se postupně pročítají i k titulům tzv. young adult (tituly pro dospívající mládež)," pokračuje Karolina Medková.

Náctileté dívky podle ní milují příběhy o dospívání, prvních láskách a o hledání sama sebe, nejlépe ve fantaskních kulisách a s patřičně vykreslenými prožitky a emocemi hrdinky.

Zlatý tucet 2014 aneb Co milovali dnešní dospělí

1. Pohádky Boženy Němcové
2. Robinson Crusoe
3. Děti z Bullerbynu
4. Bílý tesák
5. Dášeňka čili život štěněte
6. Tajuplný ostrov
7. Vinnetou
8. Pohádky K. J. Erbena
9. Mikeš
10. Dobrodružství Toma Sawyera
11. Kubula a Kuba Kubikula
12. Luisa a Lotka

Zdroj: Klub mladých čtenářů

"Na druhou stranu jsou zde také dívky, které se nechávají významně ovlivňovat módními trendy a značkami a pro ně je 'nutností ' mít například knihy Monster High," dodává šéfredaktorka Albatrosu.

Současné trendy potvrzuje také Tereza Pecáková, šéfredaktorka teenagerovského nakladatelství CooBoo  ("Cool Books").

"V literatuře pro starší děti se po vlně upírů, andělů a jiných nadpřirozených postav do popředí zájmu dostaly dystopické romány. Dívky se hodně zajímají také o romantické příběhy s přesahem do fantasy, kde se velmi populární stala trilogie Drahokamy od Kerstin Gierové."

Velkou oblibu fantasy a sci-fi potvrzuje také Lucie Dvořáková, manažerka propagace nakladatelství Fragment. "V tématech převažují dračí příběhy plné kouzel a magie, ve kterých se nejčastěji vyskytuje jeden silný hrdina nebo hrdinka," popisuje.

Stírají se jasné hranice mezi dobrem a zlem

Dvořáková na závěr zmiňuje ještě dvě skutečnosti podstatné pro současné směřování literatury pro mládež: "Otázky dospívání již nejsou tabuizovány a každodenní problémy teenagerů, tedy první lásky či životní styl, se staly součástí příběhů v knihách."

Ještě důležitějším trendem však je zacházení s dobrem a zlem, které dělá vrásky nejednomu dětskému psychologovi.

"Hranice mezi jasně vymezenými 'dobrem' a 'zlem' se začala postupně smazávat. Záporný hrdina už není jen 'černý', ale může mít i své dobré stránky," popisuje Dvořáková.

Toto směřování dětského čtení sledují mnozí dětští psychologové s obavami. Kniha by podle nich neměla v dětech působit zmatek z toho, co vlastně je dobré a co špatné, a dítě by si na konci mělo prožít očisťující katarzi, kdy dobro zvítězí nad zlem.

Aktuální údaje českých a světových nakladatelů o bestsellerech literatury pro mládež zkrátka podávají i velmi zásadní zprávu o teenagerech, jejich vnímání světa a společnosti, i o jejich obavách a zmatcích v hodnotách.

 

Právě se děje

Další zprávy