V zemi fotbalového šampionátu je zakázáno ukazovat na veřejnosti duhovou vlajku. Skupinka aktivistů se proto rozhodla obléct si fotbalové dresy šesti různých států, a stala se tak v Moskvě chodící vlajkou reprezentující práva LGBT komunity.
Aktivisté Marta Márquezová, Eric Houter, Elois Pierozan Junior, Guillermo León, Vanesa Paola Ferrariová a Mateo Fernández Gómez si oblékli dresy Španělska, Nizozemska, Brazílie, Mexika, Argentiny a Kolumbie a jako pohyblivá duhová vlajka se procházeli společně po hlavním městě Ruské federace.
6 activists have found a creative way to bring the 🏳️🌈 to Russia during the #WorldCup to support LGBTI people and activists. Take a look at the @FELGTB #hiddenflag campaign here ➡️ https://t.co/dtfD3WCjm4 #supportallcolours pic.twitter.com/Vvfg5m3Saw
— LGBTI Intergroup (@LGBTIintergroup) July 9, 2018
"Tenhle projekt spojuje všechny moje vášně: aktivismus, lásku k cestování a mou rodinu, naše dcera je navíc napůl Ruska. Přijala jsem tuhle výzvu, ačkoliv jsem věděla, že to nebude jednoduché. Vím, že jsem udělala správnou věc," uvedla španělská spisovatelka a předsedkyně organizace pro LGBT rodiny Márquezová.
Nizozemec Eric Houter není ani homosexuál, ani bisexuál, ale když jej požádal bratr, aby ho v projektu zastoupil, výzvu přijal. "Nepodporuju jen práva svého bratra, ale každého člověka," vysvětlil.
Elois Pierozan Junior je brazilský gay, který pochází z konzervativní rodiny a malého města. Přiznat, že je homosexuál, pro něj bylo velmi náročné. "Proto jsem se rád stal součástí naší nečekané duhy. Doufám, že se to dotkne srdcí mnoha lidí. Děláme to pro lásku," uvedl.
Mexičan Guillermo León neskrýval, že byl před odletem do Ruska trochu nervózní. Nakonec je rád, že se mu společně s ostatními podařilo dostat duhovou vlajku do Ruska a vyjádřit tak sympatie homosexuálům, kteří svou sexualitu musí skrývat a žít ve strachu z odhalení. Sám podobný strach zažil. Dnes může žít společně se svým manželem v Barceloně, kde je nikdo nediskriminuje.
Editorka Vanesa Paola Ferrariová pochází z Argentiny. "Rusko je pro mě symbolem homofobie," tvrdí a poukazuje na to, že zákon diskriminuje lidi a zakazuje jim svobodně se zamilovat.
Kolumbijec Mateo Fernández Gómez uvedl, že si nedokáže představit žít jako člen LGBT komunity v Rusku. "Doufám, že se to dostane až k Putinovi a některé věci se změní," řekl.
Lidé aktivistům na sociálních sítích vyjádřili podporu. A podle ohlasů se k nim během pohybu v Moskvě nikdo nezachoval zle. "Většina lidí na nás byla milá, především turisté, kteří nás vnímali jako sobě rovné. Ale kdyby věděli, co skutečně děláme, možná by se chovali jinak," zamyslela se pro britskou BBC Márquezová.
The https://t.co/R19uxz0VT2 is everything. The #HiddenFlag won the #WorldCup and you can't tell me otherwise. https://t.co/iOEvtv55OY
— Mikala Paula (@mikalapaula) July 8, 2018
Duhovou vlajku sestávající z červené, oranžové, žluté, zelené, modré a fialové vymyslel sanfranciský umělec Gilbert Baker a od svého prvního použití v roce 1978 prošla řadou změn.