Čína cenzurovala hudební soutěž Eurovize. Vystřihla zpěváka s tetováním a rozmazala duhové vlajky

Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 11. 5. 2018 12:42
Čínská televize Mango TV zcenzurovala část semifinále hudební soutěže Eurovize. Podle uživatelů sociální sítě Weibo rozmazala duhové vlajky (symboly LGBT komunity) a dokonce neodvysílala vystoupení delegace z Irska a Albánie.
Eugent Bushpepa z Albánie. Cenzorům vadilo jeho tetování.
Eugent Bushpepa z Albánie. Cenzorům vadilo jeho tetování. | Foto: Reuters

Evropská vysílací unie (EVU), která Eurovizi pořádá, teď zakázala Mango TV vysílat druhé semifinále i finále, které proběhne v sobotu 12. května.

EVU své rozhodnutí odůvodnila tím, že cenzura se neslučuje s hodnotami soutěže, která je založená především na rozmanitosti. Píše o tom web BBC.

Po sociální síti Weibo kolují fotky rozmazaných duhových vlajek.
Po sociální síti Weibo kolují fotky rozmazaných duhových vlajek. | Foto: Weibo

Na čínské sociální síti Weibo se objevily záběry z cenzurovaného vysílání, kdy se Mango TV rozhodla odstranit jakékoliv náznaky homosexuality. Jak poukazují někteří uživatelé, jde o velký krok dozadu, protože televize se dříve vyznačovala liberálnějším přístupem k LGBT komunitě.

Lidé na Weibu se rozhodli, že nebudou po určitou dobu Mango TV vůbec sledovat, jiní tvrdí, že vyrazí ven a koupí si na protest duhové deštníky. Naráží tak na rozhodnutí televize rozmazat barevné vlajky reprezentující homosexuální a transgender komunitu.

Mango TV vystřihla i dvě celá hudební vystoupení. Ryan O'Shaughnessy, který bude v sobotním finále v Lisabonu reprezentovat Irsko se skladbou o konci vztahu, cenzorům vadil kvůli tomu, že na pódiu tancovali dva mužští tanečníci. Čínské úřady v roce 2016 zakázaly vyobrazení homosexuality v televizi a omezily i činnost LGBT komunity na sociálních sítích.

Irský zpěvák O'Shaughnessy rozhodnutí Evropské vysílací unie přivítal. "Od začátku zdůrazňujeme, že láska je láska - ať už se jedná o dva chlapce, o dvě dívky nebo o chlapce a dívku. Domnívám se, že to je důležité rozhodnutí," řekl zpěvák.

Druhým účinkujícím, kterého čínští diváci neviděli, byl albánský zpěvák Eugent Bushpepa. Cenzorům zřejmě vadila jeho tetování, jejichž zobrazování v televizi je v Číně rovněž omezeno.

Finále soutěže proběhne již v sobotu 12. května a zúčastní se ho i český zpěvák Mikolas Josef. Je to teprve podruhé v historii, co zástupce Česka bude bojovat o celkové vítězství. Nejlepšího výsledku zatím dosáhla v roce 2016, kdy Gabriela Gunčíková postoupila do finále a s písní I Stand obsadila 25. místo.

Mikolas Josef v pěveckém klání vystoupil jako pátý v pořadí s vlastní písní Lie To Me. Jeho účast přitom byla ohrožena kvůli poranění páteře, jež utrpěl minulý měsíc při zkoušce na soutěž. Byl sice převezen do nemocnice, nicméně o několik dní později úspěšně absolvoval další zkoušku, i když bez původně chystaných akrobatických prvků.

Video: Mikolas Josef a jeho postup do finále Eurovize

Mikolas Josef postoupil do finále, sledujte jeho vystoupení i konkurenci | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 26 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy