Trapas při vyhlašování Oscarů, v zákulisí vyměnili obálky. Můžou za to ruští hackeři, vtipkují lidé

Magazín Magazín
27. 2. 2017 10:12
Nejlepším filmem roku byl nejprve vyhlášen La La Land. Producent muzikálu však později oznámil, že se stala chyba a zlatou sošku vyhrál snímek Moonlight. V zákulisí zřejmě došlo k záměně obálek.
Oscary se udělovaly nadvakrát. Omylem vyhlásili La la Land, vyhrál Moonlight | Video: Reuters

O pořádný poprask se postarali při nedělním vyhlašování Oscarů Warren Beatty a Fay Dunawayová. Filmem roku totiž vyhlásili La La Land, místo skutečného vítěze snímku Moonlight.

Chybu oznámil filmový producent Jordan Horowitz poté, co začal svou děkovnou řeč a mikrofon předal dále. "Stala se chyba. Moonlight. Vy jste vyhráli nejlepší film," řekl. A protože nastal zmatek, dodal: "Tohle není vtip. Nejlepším filmem je Moonlight," řekl při přímém přenosu a ukázal na kameru kartičku z obálky.

Moderátor Jimmy Kimmel k záměně podotkl: "Osobně z toho viním Steve Harveyho." Odkazoval tím na chybu, kterou udělal americký moderátor Steve Harvey při vyhlašování Miss Universe v roce 2015, kdy omylem vyhlásil špatnou vítězku. 

K čertu se sny, tohle je pravda

Poté, co se filmové štáby na pódiu vyměnily a režisér Barry Jenkins dostal zlatou sošku do rukou, řekl: "To opravdu, ale fakt opravdu nemůže být ani ve snu pravda. Ale k čertu se sny. Skončili jsme s nimi, protože tohle je pravda! Ach můj bože."

Beatty a Dunawayová dostali do rukou obálku oznamující nejlepší herečku, kterou byla dříve večer vyhlášena Emma Stoneová za roli Mii v La La Landu. "Proto jsem se tak dlouho díval na Fay a na vás. Nezkoušel jsem být vtipný," omlouval chybu Beatty.

Vtipy o ruských hackerech i prezidentských volbách

Skandál s výměnou obálek zaznamenal zvýšenou aktivitu na sociálních sítích. Snad nejvýmluvnější komentář uveřejnil na Twitteru filmový kritik Alonso Duralde.

Někteří vtipkovali o ruských hackerech i prezidentských volbách.

Záměna obálek v zákulisí

Za správnost, přesnost a utajení výsledků až do slavnostního ceremoniálu zodpovídá poradenská společnost PwC. A její dva reprezentanti znají vítěze všech kategorií nazpaměť. Několik hodin po předávání cen přeposlala americká Akademie filmového umění a věd od společnosti omluvu.

"Vyhlašovatelé dostali do rukou omylem špatnou obálku. Jakmile se na to přišlo, chyba byla okamžitě napravena. Momentálně prošetřujeme, jak se to mohlo stát, a hluboce litujeme, že k chybě došlo. Oceňujeme, s jakou důstojností zvládla situaci Akademie, ABC a Jimmy Kimmel," stálo v prohlášení.

Moonlight získal Oscara za nejlepší film. Podívejte se na sestřih z vyhlašování cen | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy