Trapas při vyhlašování Oscarů, v zákulisí vyměnili obálky. Můžou za to ruští hackeři, vtipkují lidé

Magazín Magazín
27. 2. 2017 10:12
Nejlepším filmem roku byl nejprve vyhlášen La La Land. Producent muzikálu však později oznámil, že se stala chyba a zlatou sošku vyhrál snímek Moonlight. V zákulisí zřejmě došlo k záměně obálek.
Oscary se udělovaly nadvakrát. Omylem vyhlásili La la Land, vyhrál Moonlight | Video: Reuters

O pořádný poprask se postarali při nedělním vyhlašování Oscarů Warren Beatty a Fay Dunawayová. Filmem roku totiž vyhlásili La La Land, místo skutečného vítěze snímku Moonlight.

Chybu oznámil filmový producent Jordan Horowitz poté, co začal svou děkovnou řeč a mikrofon předal dále. "Stala se chyba. Moonlight. Vy jste vyhráli nejlepší film," řekl. A protože nastal zmatek, dodal: "Tohle není vtip. Nejlepším filmem je Moonlight," řekl při přímém přenosu a ukázal na kameru kartičku z obálky.

Moderátor Jimmy Kimmel k záměně podotkl: "Osobně z toho viním Steve Harveyho." Odkazoval tím na chybu, kterou udělal americký moderátor Steve Harvey při vyhlašování Miss Universe v roce 2015, kdy omylem vyhlásil špatnou vítězku. 

K čertu se sny, tohle je pravda

Poté, co se filmové štáby na pódiu vyměnily a režisér Barry Jenkins dostal zlatou sošku do rukou, řekl: "To opravdu, ale fakt opravdu nemůže být ani ve snu pravda. Ale k čertu se sny. Skončili jsme s nimi, protože tohle je pravda! Ach můj bože."

Beatty a Dunawayová dostali do rukou obálku oznamující nejlepší herečku, kterou byla dříve večer vyhlášena Emma Stoneová za roli Mii v La La Landu. "Proto jsem se tak dlouho díval na Fay a na vás. Nezkoušel jsem být vtipný," omlouval chybu Beatty.

Vtipy o ruských hackerech i prezidentských volbách

Skandál s výměnou obálek zaznamenal zvýšenou aktivitu na sociálních sítích. Snad nejvýmluvnější komentář uveřejnil na Twitteru filmový kritik Alonso Duralde.

Někteří vtipkovali o ruských hackerech i prezidentských volbách.

Záměna obálek v zákulisí

Za správnost, přesnost a utajení výsledků až do slavnostního ceremoniálu zodpovídá poradenská společnost PwC. A její dva reprezentanti znají vítěze všech kategorií nazpaměť. Několik hodin po předávání cen přeposlala americká Akademie filmového umění a věd od společnosti omluvu.

"Vyhlašovatelé dostali do rukou omylem špatnou obálku. Jakmile se na to přišlo, chyba byla okamžitě napravena. Momentálně prošetřujeme, jak se to mohlo stát, a hluboce litujeme, že k chybě došlo. Oceňujeme, s jakou důstojností zvládla situaci Akademie, ABC a Jimmy Kimmel," stálo v prohlášení.

Moonlight získal Oscara za nejlepší film. Podívejte se na sestřih z vyhlašování cen | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy