Jsem novodobá emigrantka, současný stav v Česku mi nevyhovuje, říká žena, jež sama putuje světem

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
21. 9. 2017 7:39
Před osmi lety dostala kvůli ekonomické krizi výpověď z práce pro nadbytečnost. Kancelář a pevný domov vyměnila za krosnu a destinace po celém světě. Alexandra Kroppová od té doby navštívila zhruba 58 zemí, zažila zemětřesení i setkání s dalajlamou. Jako dobrovolnice působila v Indii či Indonésii. „Protože cestuji sama, mám skoro všude dveře otevřené. Lidé z odlehlých koutů planety mnohdy nechápou, že je žena sama, a tak jsou velice ochotní, nápomocní a přátelští. Nebo soucitní, kdo ví,“ říká se svým typickým úsměvem.
Alexandra Kroppová v Nepálu.
Alexandra Kroppová v Nepálu. | Foto: Archiv Alexandry Kroppové

Svou cestu kolem světa začala v africké Tanzanii, kam vyrazila se svým tehdejším přítelem. Ten se ale musel po měsíci vrátit zpátky do České republiky kvůli své firmě. "Chtěl, abych se vrátila s ním, ale neměla jsem práci, byt, prostě nic. Plánovala jsem cestovat několik let," popsala v rozhovoru pro Aktuálně.cz s tím, že se rozhodla pokračovat sama do Ria de Janeira.

Její rozhodnutí tehdy vyvolalo mezi rodinou a přáteli poprask. Cestovatelka přiznává, že na osamocené bloudění brazilským velkoměstem nebyla připravená. "Byla to pro mě nová situace, takže jsem spíš řešila jiné věci, a nad tím, že je tam nebezpečno jsem zase tolik nepřemýšlela. Zvažovala jsem spíše, co budu dělat, kde se ubytuji" uvedla. Průvodce jí nakonec dělali známí přátel.

Rio jí učarovalo natolik, že by tam podle svých slov zůstala navždy. Nakonec ale raději odletěla na "konec světa" - do argentinského města Ushuaia. "Jeden den jsem se opalovala na Copacabaně v plavkách a druhý den jsem se proháněla na sjezdovce v Ushuai. Ale takové extrémy mám celý život," dodala.

Právě Patagonie, spolu s Himálajem, patří mezi její nejoblíbenější destinace. Japonsko obdivuje pro spořádaný způsob života místních, Tasmánii za zachovanou původní přírodu. Pobývala ale také na opuštěném ostrově San Blas Islands mezi Kolumbií a Panamou. A v současné době se nachází na indonéském ostrově Lombok.

Pozlátko cestování a volnosti je ale podle ní těžce vydřené. Kromě úspor si vydělává sezónní prací. Dříve například pracovala v horském středisku ve Švýcarsku jako servírka, a to přesto, že má inženýrský titul. "Vždycky mi osud nadělí nějakou šanci a přivydělám si, udržitelnost na cestě je pro cestovatele to nejdůležitější. Jinak bych musela sedět v kanceláři," řekla.

Dlouhodobé cestování je podle ní "hodně o spotřebě, vědomém užívání věcí a hlídání si financí". A přiznala, že cestování bez doprovodu je dražší. "Když cestujete s někým, tak si dělíte náklady za taxi, pokoj, jídlo, vodu atd. Ale když je člověk sám, tak to táhne všechno. Cestovat sama je finančně docela náročné," poznamenala Kroppová.

Stejně jako ostatní čeští novodobí nomádi i ona musí myslet také například na pravidelné placení zdravotního pojištění. "Pokud je člověk více jak šest měsíců mimo republiku, tak má výjimku, ale po návratu stejně musí prokázat, že si zdravotní pojištění platil po celou dobu, buď formou odvodu z platu, pokud má pracovní smlouvu v zahraničí nebo musí mít zaplaceno cestovní zdravotní pojištění. V této oblasti neexistují žádné pardóny," popsala.

Cestovatelka při setkání s dalajlámou.
Cestovatelka při setkání s dalajlámou. | Foto: Archiv Alexandry Kroppové

Péče o děti i pomoc Tibeťanům

Kromě spoření a příležitostného výdělku se snaží náklady na svůj dobrodružný život šetřit i prostřednictvím dobrovolnických aktivit v různých destinacích. Na indonéském Bali pečovala o děti ve škole Green School. V indickém regionu Dharamsala, v horském městečku McLeod Ganj, zase pomáhala Tibeťanům žijícím v exilu. Zde měla možnost setkat se také s dalajlamou. Na Bali se vrátila znovu letos a v části Ubud doučovala poloviční sirotky angličtinu.

Impulsem pro to, aby jako turistka místním také pomáhala, byla pro Kroppovou návštěva rozbombardované srílanské školy v Jaffně. "Podle mě dobrovolnické aktivity při cestování jsou skvělou příležitostí jak druhé obohatit a vlastně i sám sebe, že si jen neužíváme, ale něco ze sebe dáváme," sdělila.

Cestovatelka v balijské Green School.
Cestovatelka v balijské Green School. | Foto: Archiv Alexandry Kroppové

Odříznutá v horách mezi lavinami a sesuvy půdy

Přestože cestování po celém světě přináší Alexandře Kroppové mnoho zajímavých zážitků a šťastných momentů, zažila i nepříjemné chvíle. Před dvěma lety v dubnu 2015 se totiž ocitla na nepálské straně Himálaje během zemětřesení. Ve tří tisících metrech nad mořem tehdy zůstala spolu s dalšími místními a cestovateli odříznutá týden mezi lavinami a sesuvy půdy. Nejhorší vzpomínku však má na to, jak se v místě při evakuaci chovali turisté.

"Prosazovali se a řešili své vysvobození a vůbec nehleděli na utrpení místních. Z toho mi bylo vážně smutno. Vidět ty, jež přišli o obydlí, bivakovali na zemi pod plachtami a oplakávali mrtvé v úctě a pokoře a na druhé straně nechutné chování těch, kteří si o sobě myslí, že jsou 'lidi', ale nemají v sobě ani špetku lidské důstojnosti a ohleduplnosti," popsala.

V Nepálu se přitom tehdy ocitla neplánovaně, původně totiž měla být na Fidži. Kvůli tomu, že si omylem koupila dvě letenky na Fidži, ale ani jednu zpáteční (což je podmínkou pro vstup na toto území, pozn.), neodbavili ji a musela odcestovat z tasmánského Hobartu do Asie.

Cestování nejsou jen krásné fotky a super zážitky

Po psychicky náročném prožitku založila blog Sama na Cestách, aby se o své zážitky a zkušenosti mohla podělit s dalšími dobrodruhy. "Cestování totiž nejsou jen krásné fotky, co ostatní obdivují a super zážitky. Je to především o odříkání, psychické stabilitě, přípravě, posunování vlastních možností a sebepoznávání, což mnohdy bolí a někdy jde jen se zatnutými zuby," uvedla.

Bourá také staromódní konvence o tom, že ženy samy necestují, třeba ze strachu. "Prostě se nebojím, věřím, že mám dobrou intuici a nebezpečí vycítím. Moc se s muži jiných národností nedružím, nelaškuji, mají často jiné zvyky a chápání opačného pohlaví a mnohdy, i když se s nimi normálně bavíte nebo usmějete, oni si už myslí, že je ruka v rukávě a že se budete brát," popsala.

A jaký má na otravné společníky recept? "Raději volím střízlivost v chování, to mě ochrání," sdělila Kroppová.

"Většina žen nechce nebo si nemůže dovolit takto žít"

Přestože žen-cestovatelek přibývá, u některých nakladatelství stále převládá názor, že ženy cestopisy moc nečtou a takovýto životní styl je jim vzdálený. Takovou odpověď alespoň dostala Kroppová od jednoho českého nakladatelství. "Můj příběh je sice zajímavý, ale proč by si o tom vlastně měly číst, je to něco, co se jich skoro netýká, protože většina žen nechce nebo si nemůže dovolit takto žít," citovala odmítavý komentář.

Zdůvodnění ji zamrzelo: "Vím, že mám obrovské štěstí a můžu si dovolit, co hrdlo ráčí, ale to si může dovolit každý, pokud cíleně na sobě pracuje a ví, co chce. Nejen já, hodně žen a dívek se vydává vstříc svému osudu, má vlastní ambice a dokáže uchopit šance," konstatuje cestovatelka.

Ačkoliv její motivační knížka tak stále v papírové podobě nevyšla, sní o tom, že se jednou na pulty knihkupectví dostane a z cestovatelky se stane spisovatelka. "Dalo by se říct, že se mi už splnily do puntíku všechny původní sny, teď si přeji, aby to tak měli i ostatní," nechala se slyšet.

Jezdit dokud budou peníze

Ačkoliv ji v dubnu bude čtyřicet let, do Česka se alespoň prozatím natrvalo vracet nehodlá. "Česká republika je pro mne domovina a já ji miluji. Miluji svou rodnou zemi a lidi, ale bohužel společenské zřízení a soudobé politikaření je mi proti srsti, a proto na něm neparticipuji a v ČR se nezdržuji. Považuji se za novodobého emigranta," říká.

A druhým dechem dodává, že po loňském krátkodobém návratu do Česka pochopila, že nezáleží na tom, kde se člověk nachází, ani exotika člověka totiž šťastného neudělá. Podle ní záleží především na vlastním rozpoložení a smyslech, jež pomáhají na cestě k uvědomění si sebe sama.

Jezdit po světě chce, dokud bude mít finance. "A nevím, jak to dělám, ale zatím to pořád vychází a pouští mě to dál," uzavřela se smíchem.

Video: Alexandra Kroppová o zážitcích z nepálského zemětřesení

Snažili jsme se o dobrou atmosféru, lidé začínali mít průjmy, horečky, někteří měli deprese, popisuje první dny po zemětřesení ve vesnici Lho cestovatelka a dobrovolnice Alexandra Kroppová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy