Tokio - Japonské popové hvězdy zaznamenaly historické právní vítězství, když soud rozhodl, že mají dovoleno mít přítele - a to navzdory přísným pravidlům jejich manažerů, kteří jim lásku a romantiku zakazují. Informoval o tom zpravodajský server The Times.
Tokijský soud zamítl žalobu s žádostí o téměř deset milionů jenů (zhruba dva miliony korun) odškodnění, kterou proti 23leté zpěvačce podala její bývalá manažerská společnost za to, že dívka měla vztah s jedním z fanoušků. Tento vztah podle manažerů porušil smluvní "doložku o nerandění", která je běžná ve smlouvách mladých japonských umělců.
Soudce nicméně rozhodl, že podobné pravidlo zasahuje do práva jednotlivce na štěstí, které zaručuje japonská ústava. "Musíme si uvědomit, že zakazovat popovým idolům rande tím, že po nich budeme požadovat náhradu škody, to zachází už příliš daleko," řekl soudce Kacuja Hara. "Jednotlivec má právo na vztah, který obohacuje život."
Jméno zpěvačky ani společnosti, která ji zažalovala, nebylo zveřejněno. Podrobnosti případu ale odpovídají sedmičlenné dívčí skupině Aoyama St. Hachamecha (Divoké a šílené), která jako většina skupin japonského popu staví krom chytlavých melodií také na dojmu pubescentní naivity podtržené skrovnými oblečky. V roce 2014 se objevily zprávy, že dvě členky musely skupinu nečekaně opustit kvůli "špatnému zdraví".
O několik měsíců později manažerská společnost skupiny MovingFactory zveřejnila rozzuřené prohlášení, v němž uvedla, že bude požadovat náhradu škod od žen, které se "spustí s fanoušky". "Zradily členky skupiny i všechny jejich fanoušky. To nemůžeme odpustit," napsala společnost na svých internetových stránkách.