Japonsko odstraní z map svastiky, turisté je spojovali s nacismem. Ignorantství, oponují kritici

pej
Aktualizováno 21. 1. 2016 21:44
Japonsko plánuje ze svých map odstranit svastiky, které můžou být pro návštěvníky ze zahraničí neznalé buddhismu a historie matoucí. Místo tradičního označení buddhistického chrámu bude v nových mapách použit obrázek pagody. Plánované změny rozdělují Japonce na dva tábory. Jedni s nimi souhlasí, jiní označují cizince za ignoranty.
Ilustrační foto - buddhistický chrám
Ilustrační foto - buddhistický chrám | Foto: Thinkstock

Tokio - Japonské úřady se rozhodly odstranit z map svastiky označující buddhistické chrámy. Reagují tak na stížnosti turistů ze zahraničí, kteří je mylně spojovali se symbolem nacistického Německa. Svastiku proto nahradí symbol pagody, píše deník The Guardian.

Kromě pravotočivé svastiky plánuje kartografický úřad změnit i další značení, která jsou pro zahraniční návštěvníky matoucí. Místo X bude policejní stanici znázorňovat obrázek salutujícího policisty v placaté čepici. Uvažuje se i o změně značení hotelu písmenem H, které ve většině zemí znázorňuje nemocnici. Celkem bude vyměněno šest symbolů.

"Musíme vytvořit takové prostředí, ve kterém budou návštěvníci ze zahraničí jednoduše vyhledávat informace o dopravě a ubytování. Naše mapy by proto měly být uživatelsky jednoduché a pochopitelné i pro cizince," vysvětlil zástupce kartografického úřadu.

Japonci k těmto změnám přistoupili především v souvislosti s očekávaným přílivem turistů v příštích čtyřech letech. Kromě mistrovství světa v ragby se Tokio v roce 2020 stane i dějištěm letních olympijských her.

V loňském roce navštívilo zemi vycházejícího slunce téměř 20 milionů lidí. V souvislosti s avizovanými akcemi očekává ministerstvo cestovního ruchu až 47procentní nárůst turistů.

Plánované změny čelí i kritice na sociálních sítích. Diskutující vyčítají cizincům neznalost japonské historie a buddhismu a nazývají je ignoranty.

"Je smutné, že Japonsko chce cenzurovat svastiku kvůli cestovnímu ruchu. Byla používána v mnohem ušlechtilejších souvislostech a dávno před nacisty," uvedl na Twitteru uživatel ze Skotska.

Rozhodnutí rozděluje i samotné Japonce. "Někteří říkají, že bychom symboly v souvislosti s přílivem turistů změnit měli. Jiní naopak prosazují názor, že by měly zůstat tak, jak jsou," potvrdil úředník z kartografického úřadu.

Symboly se v mapách nezmění hned, všechny změny je třeba koordinovat s příslušnými vládními agenturami.

 

Právě se děje

Další zprávy