Kdo dá světu nový Titanic? Mladý Čech bojuje s australským miliardářem. Neustoupím mu, říká odvážně

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
23. 2. 2016 8:25
Dvaadvacetiletý mladík Ondřej Vrkoč již podruhé rozjíždí velkolepý projekt na výstavbu nového Titaniku. A znovu mu vstoupil do cesty australský důlní magnát, miliardář a politik Clive Palmer. "Vždy, když vyjdeme s prohlášením pro média, že začínáme dělat na novém Titaniku, ozve se do týdne Clive Palmer a kontruje nějakým svým prohlášením, že staví Titanic II a že ho bude mít za dva roky hotový," kroutí hlavou Ondřej Vrkoč. Miliardářovi odmítá vyklidit pozice a věří, že to bude on, kdo pro zámožnou klientelu z celého světa vypustí na moře repliku slavné lodi.
Ondřej Vrkoč, odborník na Titanic
Ondřej Vrkoč, odborník na Titanic | Foto: Revival of the Titanic

Sydney/Praha - Když se 10. února otevírala v pražských Letňanech světová výstava Titanic, mladý český "titanolog" Ondřej Vrkoč nadšeně informoval o zahájení nového projektu na výstavbu Titaniku II. 

Plány se mu rozhodl překřížit stejně jako v roce 2012 australský miliardář Clive Palmer, jenž oznámil stejný záměr, navíc vyztužený jeho miliardami a politickým vlivem. 

Palmer chce repliku slavného Titaniku představit za dva roky. Kopie, kterou údajně staví britská společnost Blue Star Line v Číně, bude mít stejně jako originál tureckou lázeň, bazén i pařížskou kavárnu. Z moderních doplňků nebude chybět moderní navigační systém.

"Vždy, když vyjdeme s prohlášením pro média, že začínáme dělat na novém Titaniku, ozve se do týdne Clive Palmer a kontruje nějakým svým prohlášením, že staví Titanic II a že ho bude mít za dva roky hotový," kroutí hlavou Ondřej Vrkoč, ve střední Evropě největší odborník na legendární plavidlo. "Samozřejmě to není náhoda, je to vždy reakce na nás. Máme své teorie, proč to tak je, ale jsou to jen spekulace, tak je nebudeme zveřejňovat," dodává.

V roce 2012 šlo podle Vrkoče ze strany Cliva Palmera spíše o předvolební kampaň. V té době se totiž  australský miliardář snažil dostat do parlamentu. Úspěšně, každý ho totiž znal jako toho, kdo postaví Titanic II.

...a zase ten Palmer!

Češi proto na dva roky poslali projekt k ledu a sledovali, zda a jak Palmer pokračuje na své vizi. Nic se nedělo a ani přední světoví loďaři neměli jediný náznak, že by Australan jakkoliv pokročil.

"Máme informace, že čínská loděnice, kde chtěl Clive Palmer stavět, s ním nemá uzavřenou žádnou smlouvu. Neexistuje žádný papír, že by měli na Titaniku dělat," říká Ondřej Vrkoč a dodává: "Navíc jeho původní generální manažer projektu je již v našem týmu, je s námi i Steve Payne, největší lodní architekt současnosti."

Tiskové agentury tvrdí, že australský magnát chce postavit za 12 miliard korun třípatrové plavidlo 53 metrů vysoké a 269 metrů dlouhé. Jak napsal list Belfast Telegraph, má tu být 840 kajut pro 2435 pasažérů a 900člennou posádku. Některé prvky chce zachovat z čistě historických důvodů, i když nebudou funkční.

Jeho plány jsou nereálné, říká Čech

"Jeho plány mi přijdou nereálné. Chce repliku Titaniku se vším všudy, takže i třetí třídu s palandami nad sebou, což mu samozřejmě nikdo neschválí. Nebo společné WC na chodbě, jako to bylo ve třetí třídě původního Titaniku? Kdo by o to měl dneska zájem? Kdo by šel do takového projektu?" nechápe český mladík.

Podle informací deníku USA Today z roku 2013 miliardář chtěl jít v retru až tak daleko, že by na lodi nebyly televizní signál ani internetové připojení. To rovněž přijde Vrkočovi nesmyslné.

"Ano, na jeden den se odstřihnout od internetu, od práce, to je dobré, ale na týden? Lístky budou dost drahé a budou si je moci dovolit jen zámožnější lidé, pochybuji, že by mohli týden neřídit svou firmu. Ani menší podnikatel z Česka si dneska nemůže dovolit ocitnout se na týden bez připojení."

Ačkoli loď ještě není pohromadě, už teď se spekuluje o závratně vysokých cenách lístků. Například apartmán v první třídě Palmerova Titaniku by mohl přijít až na 80 tisíc eur (dva miliony korun).

První plavba by se měla uskutečnit v roce 2018 a povede mezi čínskou provincií Ťiang-su a Dubají ve Spojených arabských emirátech.

"Tentokrát rozhodně nechceme svůj projekt zmrazit, Palmerův protiúder nás naopak všechny nakopl a chceme mít náš projekt ještě lepší a dokonalejší," prohlašuje Vrkoč.

Shánějí peníze na detailní plány, které pak chtějí předat investorovi. Původně počítali s rozpočtem 11 miliard korun, nyní se jim podařilo vymyslet, jak tři miliardy ušetřit, aniž by jakkoliv rezignovali na luxus.

"Titanic byla loď snů. Titanic II bude loď, na níž se sen stane skutečností," těší se Palmer a přiznává, že je otevřen jakémukoli bláznovství.

"Vše se definitivně rozlouskne až v momentě, kdy Titanic vyjede na moře. A pevně doufám, že to bude ten náš," uzavírá Ondřej Vrkoč.

Na slavnostním zahájení výstavy Titanic, které moderoval Leoš Mareš, promluvil o svých plavbách i námořní kapitán Ctirad Pacák. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

Další zprávy