Neviditelná Praha. Jaká voda teče z kohoutků a co vám může zachránit život

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
4. 10. 2023 11:29
Třináct let vypráví příběhy o obyčejných věcech, kterých si většina lidí ani nevšimne. Tvůrci amerického podcastu "99% Invisible" Roman Mars a Kurt Kohlstedt poukazují na zdánlivě nudné prvky veřejného prostoru a ukazují na nich genialitu městského plánování a infrastruktury. Podcast nedávno vyšel i knižně, pod názvem Neviditelné město je k mání v pražském Institutu městského plánování a rozvoje.

Kniha čtenářům přibližuje nejrůznější drobnosti, díky nimž města fungují jako dokonalý celek. Autoři se zaměřují na věci, kterých si lidé nevšimnou, protože je berou jako samozřejmost. Týká se to například inženýrských sítí, veřejného osvětlení, mobiliáře, bezpečnosti nebo svozu odpadu. Jaké zajímavosti skrývá Praha? Věděli jste například to, že kabelová síť Prahy je dlouhá jako cesta na Gibraltar a zpět nebo že pouliční osvětlení neřídí čas, ale souhvězdí? Přečtěte si 17 zajímavostí o hlavním městě.  

Kapacitní (ne)dostatečnost mateřských škol zřizovaných MČ
Kapacitní (ne)dostatečnost mateřských škol zřizovaných MČ | Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Veřejná vybavenost

Fungování města ovlivňuje také veřejná vybavenost, která by se podle Institutu plánování a rozvoje měla nacházet v pěší vzdálenosti od každého bydliště. Podle dokumentu z roku 2020 je ideální, když je do 100 metrů od bydliště dětské hřiště, do 600 praktický lékař, mateřská škola, potraviny či veřejné sportoviště a do 800 poliklinika, kultura, knihovna a základní škola. Od 90. let minulého století, kdy se pozemky a budovy vrátily do soukromého vlastnictví a do rozvoje města začali zasahovat developeři, ale některé městské části postrádají kapacitu a město nemá ideální nástroje, jak situaci změnit.

 

Právě se děje

Další zprávy