Zříceninu hradu Tetín objevíte na skále nad řekou Berounkou. Místo, které je opředené řadou pověstí a tajemství. Trocha námahy při putování za bývalým hradem přinese odměnu, překrásný výhled na údolí řeky Berounky a na vápencové skály. Slovanské hradiště, které hostilo velikány českého knížecího stolce.
Za krásou a historií Zříceniny hradu Tetín
Na Berounsku ve Středočeském kraji zůstala severozápadní část bývalého hradu Tetín. Dnes jsou na zřícenině hradu Tetín k poznání jen spodní část věžovité brány, zbytky zdiva hradního paláce a hluboký příčný příkop. I přes to málo, co zde zůstalo, jde o místo, které v návštěvnících zanechává zvláštní pocit klidu a spokojenost. Snad za to může výhled po krajině a údolí řeky Berounky.
Zřícenina pouští ke svým zbytkům návštěvníky od července do října každý den, mimo pondělí. Otevírací doba je od 10 do 17:00 hodin. Ostatní měsíce je místo pro veřejnost nepřístupné z bezpečnostních důvodů.
Hrad je volně přístupný ze všech stran. Jeho historie sahá do 9 století, kdy tato stavba vznikla jako slovanské hradiště. Tetín známe z pověstí, které vypráví o vraždě kněžny Ludmily. V 11. a 12. století byl Tetín místem, kde sídlili knížecí úředníci spravující Tetínský kraj. Už ve 13. století fungovalo místo jako královský hrad, o který se zasloužil Václav II. Sám Karel IV. připojil Tetín ke karlštejnskému panství. Roku 1422 se na hradě podepsal nájezd a vypálení od husitů, od té doby místo chátrá a zůstává jen zříceninou.
V blízkosti zříceniny hradu Tetín v místech dnešní obce se nachází Tetínské hradiště. Toto místo je díky archeologickým průzkumům z roku 2006 prohlášené za jedno z nejstarších slovanských pohřebišť v Čechách do druhé poloviny 9. století. Na místě byly odkryty tři desítky hrobů se skromnými dary, kromě tří ženských hrobů plných šperků.
Obec Tetín
Dva kilometry od okresního města Beroun najdete obec Tetín, která je složená ze dvou částí, Koda a Tetín. Jde o malou obec se 750 obyvateli. Tetín patří k nejstarším vesnicím v České republice. Jeho počátky jsou spojovány s Krokovou dcerou Tetou. Dřívější Tetínské panství bylo velmi poškozeno vápencovým lomem a s tím spojenou těžbou z 20. století.
Kromě zříceniny hradu Tetín jsou v místě k vidění tři překrásné kostely. Dva románské kostely, sv. Kateřiny Alexandrijské a sv. Jana Nepomuckého. Trojici poutních míst doplňuje raně barokní kostel sv. Ludmily z 80. let. Raritou je fara ze 14. století, kde pobýval Václav Hájek z Libočan. Překrásnou stavbou je zámek, kde se narodil spisovatel Vacslav Vojáček. V místě vyrůstala i dcera F. L. Čelakovského Marie. Na zámečku se scházely významné osobnosti jako J. Dobrovský, J. Jungmann, František Palacký nebo Chelenský.
Až do Tetínských skal
Překrásná přírodní rezervace Tetínské skály láká turisty z celé republiky. Celkem 50 krasových jeskyní, kdy z nich největší je Terasová Jeskyně v Kavčím lomu s délkou přes 240 metrů, nepřestává udivovat. Na stěnách rostou vápnomilné rostliny a byliny. Právě kvůli ochraně vzácných druhů je vstup do rezervace velmi omezený. V blízkosti Tetínských skal je Kavčí lom, který je horolezci vyhledávaným místem. Určitě si nenechte ujít mystickou atmosféru Tetínských skal a nezapomeňte si vzít baterku nebo čelovku.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Navštivte další hrady a zámky.