Zemětřesení v S'-čchuanu uspíšil člověk, tvrdí vědci

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
11. 2. 2009 17:35
Katastrofu mohla ovlivnit stavba obří přehrady v oblasti
Při květnovém zemětřesení v čínském S'-čchuanu zemřelo 80 tisíc lidí. Vědci se domnívají, že katastrofu uspíšili lidé.
Při květnovém zemětřesení v čínském S'-čchuanu zemřelo 80 tisíc lidí. Vědci se domnívají, že katastrofu uspíšili lidé. | Foto: Reuters

Peking - Když se loni v květnu v čínském S'-čchuanu zatřásla zem, mluvil Peking o přírodní pohromě, které se nedalo zabránit. Zemřelo nebo beze stopy zmizelo 80.000 lidí, dalších 5 milionů přišlo o střechu nad hlavou.

Už v červnu se ale začaly ozývat hlasy, že by ničivé zemětřesení mohlo souviset s obří přehradou, vzdálenou pouhých 550 metrů od jeho epicentra. Tuto teorii teď potvrdili také vědci z americké Kolumbijské univerzity.

"Netvrdím, že by bez přehrady k zemětřesení nedošlo," řekl agentuře AP Fan Siao, hlavní inženýr Geologické kanceláře v S'-čchuanu. "Ale vodní dílo C'-pching-pchu mohlo ovlivnit jeho rozsah a načasování."

V souvislostech: Sirotky po zemětřesení nikdo nechce

Tlak vody

Přehradu C'-pching-pchu, dokončenou před čtyřmi lety, Číňané postavili v bezprostřední blízkosti místa, kde je porušená zemská kůra a kde se vyskytuje takzvaný aktivní zlom.

Poté, co se nádrž v roce 2006 naplnila 320 miliony tun vody, napětí podél zlomu zesílilo. Okraje zemských desek se tak do sebe ještě více zaklínily a zvýšilo se tření.

"Obrovské množství vody zónu destabilizovalo," uvedl seismolog Christian Klose z Kolumbijské univerzity.

Pokud existují pro zemětřesení předpoklady, může ho taková spousta vody uspíšit, tvrdí i jeho kolega Leonardo Seeber.

"Stalo by se to tak jako tak," vysvětlil Seeber v rozhovoru pro list New York Times. Pro lidi, které zemětřesení zasáhlo, ale bylo jeho načasování samozřejmě naprosto klíčové, dodal.

Příklady z minulosti

Ačkoliv to zní spíš jako scénář z Hollywoodu, nebylo by to poprvé, kdy přehrada ovlivnila zemětřesení.

Asi nejznámějším příkladem je to z roku 1967 o síle 6,5 stupně Richterovy škály.

Došlo k němu poté, co se v Indii vodou naplnila přehradní nádrž Koyna. Následné otřesy nepřežilo přes 200 lidí.

Podobnou, i když méně tragickou zkušenost mají i Američané. Od roku 1939, kdy v Nevadě zprovoznili Hooverovu přehradu, se země v oblasti zatřásla už více než 600krát.

Politická rozbuška

Výstavba nádrže C'-pching-pchu přišla čínskou vládu na v přepočtu 750 milionů dolarů. Velkolepý projekt měl pomoci čínskému jihu a západu, aby dohnaly vyspělejší části země.

Po ničivém zemětřesení je ale vše naopak.

Pokud by se navíc prokázalo, že za pohromu nesou - byť jen zčásti - odpovědnost čínské úřady, mohla by se výstavba pár let staré přehrady stát doslova "politickou rozbuškou", připomínají New York Times.

O střechu nad hlavou přišlo 5 milionů lidí. Může za to obří přehrada?
O střechu nad hlavou přišlo 5 milionů lidí. Může za to obří přehrada? | Foto: Reuters

Velkou část obětí květnového zemětřesení tvořily děti, které zemřely v nedbale postavených školních budovách. Podle rodičů mohou za jejich zbytečnou smrt právě zkorumpovaní úředníci.

Čtěte více: Zřítily se skoro všechny školy. Čína se ptá, proč

Oficiální místa viní Číňané i z nedávného skandálu se zdravotně závadným kojeneckým mlékem, kvůli němuž zemřelo šest dětí a dalších 300 tisíc má vážné zdravotní problémy.

Čtěte více: V aféře s otráveným mlékem padly tresty smrti

"Jakákoliv s vládou spjatá pohroma by momentálně byla velmi, velmi zdrcující a politicky extrémně citlivá," souhlasí Čcheng Li z amerického think tanku Brookings Institution.

Další zprávy o zemětřesení:

 

Právě se děje

Další zprávy