Střechy zastávek se mění v zahrady pro včely a motýly. Mají zabránit úbytku hmyzu

Magazín Magazín
26. 9. 2022 14:33
V evropských městech se začínají objevovat zastávky, které kromě prostředků hromadné dopravy obletují včely a motýli. Na svých stříškách totiž mají záhonky plné macešek, divokých jahod nebo vlčích máků, které opylovače lákají. Cílem je zabránit poklesu populace hmyzu a přispět k ochlazování ovzduší v letních vedrech.
První zastávky se střechou obrostlou květinami se objevily v nizozemském Utrechtu. Dnes je lidé najdou také ve Velké Británii, Dánsku nebo Švédsku.
První zastávky se střechou obrostlou květinami se objevily v nizozemském Utrechtu. Dnes je lidé najdou také ve Velké Británii, Dánsku nebo Švédsku. | Foto: Clear Channel

Ekologické zastávky vymyslela britská firma Clear Channel, která je v uplynulém roce nainstalovala v Cardiffu, Glasgow, Leicesteru, Newcastlu, Oxfordu nebo Southamptonu. V následujících letech jich společnost po Spojeném království plánuje vystavět alespoň tisíc. Několik jich už stojí také v Nizozemsku, Dánsku či Švédsku a brzy se rozšíří i do Francie a Belgie. Píše o tom deník The Guardian.

Přístřešky pomůžou k ochraně opylovačů, jako jsou včely, čmeláci a motýli. Lákat je budou květy tymiánu, divoké majoránky, úročníku či černohlávku. Zároveň zastávky zadržují dešťovou vodu, a přispívají tak k ochlazování měst v letních vedrech. V průměrně suchých letech přitom vyžadují jen minimální údržbu - stačí dvakrát ročně vyplít záhonky a zastřihnout rostlinky.

Přístřešky se zahrádkami hodlá Clear Channel umístit pouze tam, kde běžné zastávky už dosluhují. "Rozhodně nechceme zbytečně vytrhávat ze země fungující zastávky a nahrazovat je novými," řekla kreativní ředitelka firmy Louise Stubbingsová. Přístřešky se záhonky podle ní vyžadují jiné konstrukční řešení, protože půda s květinami je velmi těžká - obzvlášť pokud zrovna zaprší a vsákne se do ní značný objem vody.

Úplně první podobná zastávka se objevila před šesti lety v Utrechtu, kde se jich nyní nachází více než tři stovky. Loňská studie navíc ukázala, že se nizozemským městům po dlouhých letech úbytku včel podařilo populaci opylovačů stabilizovat. Stubbingsová proto věří, že o přístřešky se zahrádkami bude mezi městy po celé Evropě vzrůstat zájem.

Mohlo by vás zajímat: Včely jsou z podstaty divoká zvířata, dáváme jim svobodu, říká autor unikátních 3D úlů

V našem úlu jsou včely ponechány volně v přirozeném prostředí a jsou schopné přežít bez lidského zásahu, říká spoluzakladatel Lacrima Foundation. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Tipsport ligu vyhráli Bohemians

Fotbalisté Mladé Boleslavi triumf v Tipsport lize neobhájili. Středočeský prvoligový tým v závěrečném třetím utkání skupiny A jen remizoval s Varnsdorfem 2:2 a po první ztrátě v přípravném turnaji přišel o šanci na celkové prvenství. Tipsport ligu poprvé od roku 2014 vyhráli Bohemians Praha 1905

Bohemians ovládli ligu díky vyššímu počtu vstřelených branek, něž mělo rovněž bodově stoprocentní Brno ve skupině E. Pražané za triumf dostanou odměnu 200 tisíc korun. Celkem 20 účastníků 26. ročníku turnaje bylo rozděleno do pěti čtyřčlenných skupin, celkový vítěz Tipsport ligy vzešel z jedné společné tabulky..

před 53 minutami

Radě OSN pro lidská práva bude poprvé předsedat Čech. Od 1. ledna se funkce ujme velvyslanec Bálek

Stálý představitel Česka při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od Nového roku stane předsedou Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

Česká republika v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

Předsedu volí členové rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Bálek vystřídá Argentince Federica Villegase. O tom, že Česko usiluje o pozici předsedy rady, informovala česká diplomacie už na konci června.

"Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Bálek poznamenal, že se bude snažit o to, aby rada plnila svoji preventivní roli a aby skrze dialog a spolupráci předcházela porušování lidských práv. "Budeme klást důraz na to, aby rada fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti," podotkl velvyslanec.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vlakové expresy zvládnou nově cestu z Prahy do Budějovic za hodinu a 40 minut

Vlakové expresy zvládnou od neděle, kdy začne platit nový jízdní řád, cestu z Prahy do Českých Budějovic za hodinu a 40 minut. Z Prahy do Tábora to bude 59 minut. Cesta tak bude asi o 20 minut rychlejší. Jde o rekordní časy v historii zdejší železniční dopravy, vyplývá z tiskové zprávy Českých drah (ČD). Rychlost na trase bude skoro 100 kilometrů za hodinu. Zrychlí se i cestování do Milevska, Bechyně či Jindřichova Hradce, tedy do dalších zastávek na 4. železničním koridoru i mimo něj.

"Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu. Oproti 80. letům se však jízdní doba zkrátila dokonce na polovinu. Tehdy se cestovalo z Prahy do Českých Budějovic zhruba tři a půl hodiny. Nové cestovní časy tak umožňují pohodlnější denní dojíždění za prací nebo do školy na trase České Budějovice - Tábor - Praha a zpět," řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

U všech spojů EuroCity a InterCity sjednotil národní dopravce maximální rychlost na 160 kilometrů za hodinu. Ve vlacích bude jídelní vůz, wifi nebo zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky. Linka Ex 7 Jižní expres bude patřit k nejrychlejším v Česku a podle ČD konkurovat provozu na silnicích, kde často vznikají kolony. Cestovní průměrná rychlost vlaků dosáhne 98 kilometrů za hodinu. Mezi Prahou a Táborem překročí 100 kilometrů za hodinu. "Cesta vlakem tak bude rychlejší než autem. Lidé se navíc vyhnou častým kolonám na silnici I/3 a na dálnici D1 a problémům s parkováním v aglomeracích, ve kterých vlaky zastavují," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rumunsko se zlobí kvůli zablokování vstupu do Schengenu, povolalo si velvyslance v Rakousku

Rumunsko povolalo ke konzultacím svého velvyslance v Rakousku. Podle ministerstva zahraničí v Bukurešti je krok vyjádřením protestu proti rozhodnutí Vídně zablokovat vstup Rumunska do schengenského prostoru.

Rakousko na čtvrtečním zasedání ministrů vnitra členských zemí Evropské unie odmítlo podpořit vstup Rumunska do Schengenu. Rozhodnutí zdůvodnilo tím, že přes Rumunsko vedou cesty, po kterých převaděči pašují migranty do EU a do Rakouska. Vídeň také poukazuje na to, že Rumuni zaujímají čtvrté místo mezi zeměmi, odkud pašeráci pocházejí. Spolu s Rumunskem musí na vstup dál čekat také Bulharsko, obě země přitom podle Evropské komise splňují potřebné podmínky už více než deset let.

"Vzhledem k postoji Rakouska hlasovat proti přistoupení Rumunska do schengenskému prostoru byl povolán ke konzultacím mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Rumunska v Rakouské republice Emil Hurezeanu," uvedla v prohlášení rumunská diplomacie. Snížení úrovně diplomatických vztahů je podle ministerstva "politickým gestem, které zdůrazňuje rozhodný nesouhlas s jednáním Rakouska".

Zdroj: ČTK
Další zprávy