Takhle jste Titanic ještě neviděli. Experti vytvořili dosud nejpřesnější model vraku

lis lis
18. 5. 2023 15:04
Titanik, jak ho ještě nikdo nikdy neviděl. Experti poprvé vytvořili vysoce přesný trojrozměrný model nejslavnějšího potopeného parníku. Nové záběry lidem umožňují prohlédnout si vrak zaoceánské lodi jako celek, ne pouze jeho části. Díky největšímu projektu podmořského skenování v historii se také vědcům podařilo získat cenné informace, které pomohou odhalit detaily o tragédii z roku 1912.
Vědci dokončili první kompletní 3D model Titaniku | Video: Reuters

Experti postupně zmapovali tříkilometrové pole trosek i do těch nejmenších detailů a objevili tak třeba konkrétní výrobní číslo lodního šroubu, což může být velmi přínosnou informací.

"Získali jsme údaje, které mohou inženýři využít ke zkoumání skutečné mechaniky rozpadu a potopení, a tím se ještě více přiblížit opravdovému příběhu katastrofy Titaniku," popsal pro BBC News Parks Stephenson, odborník, který se studiem Titaniku zabývá už 20 let. Projekt označil za "převratný počin".

Podívejte se na galerii historických snímků Titanicu:

Skenování vraku provedla v létě 2022 specializovaná loď umístěná 700 kilometrů od pobřeží Kanady. Za projektem stojí společnost Magellan, zabývající se hlubinným výzkumem, a filmaři z Atlantic Productions, kteří o projektu natáčí dokument.

Při expedici ponorná dálkově ovládaná zařízení za více než 200 hodin shromáždila zhruba 715 tisíc snímků ze všech úhlů a 16 terabajtů dat, což je podle generálního ředitele společnosti Magellan Richarda Parkinsona přibližně desetkrát více než jakýkoli podmořský 3D model, o který se dosud někdo pokusil.

Při misi museli experti bojovat jak se špatným počasím a přírodními živly, tak s technickými problémy. "Hloubka téměř 4000 metrů představuje výzvu, na místě se potýkáte s proudy a nesmíte se ničeho dotknout, abyste vrak nepoškodili," vysvětlil plánovač expedice Gerharda Seifferta ze společnosti Magellan.

Nové záběry Titaniku jsou také unikátní díky nové technice mapování. Ta umožnila vytvořit snímky vraku, které jsou díky vypuštěnému světlu a odstraněné vodě detailnější na rozdíl od předchozích záběrů jednotlivých rozpadlých částí lodi v přítmí hlubin. Konečná digitální 3D replika parníku ukazuje celý vrak včetně příďové i záďové části, které se při potopení v roce 1912 oddělily. Podle Stephensona toto mapování předznamenává "začátek nové kapitoly" výzkumu Titaniku.

Historici se domnívají, že nový projekt podvodního skenování může přinést odpovědi na některé nezodpovězené otázky týkající se tragédie, při níž zahynulo více než 1500 lidí.

Obří parník společnosti White Star Line v polovině dubna 1912 narazil na ledovec při své první plavbě ze Southamptonu do New Yorku. Vrak Titaniku byl objeven na dně severního Atlantiku v hloubce téměř čtyř kilometrů v roce 1985. Už od té doby ho vědci rozsáhle zkoumají.

 

Právě se děje

Další zprávy