Začala výstava fotek, které "nemusíte vidět". A to je přitom fotila světová esa

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka, Foto
20. 6. 2024 8:42
Dá se vůbec říct o snímku jednoho z nejslavnějších a nejuznávanějších světových fotografů současnosti Sebastião Salgada, že ho nemusíte vidět? Fotografie Modlitba k janomamské bohyni je nádherná, ostatně jako všechny Salgadovy práce. Na výstavě nazvané Svět nevídaný ji však skutečně nemusíte vidět. Díky unikátní technologii tisku člověk může vnímat obraz i hmatem.
Sebastiao Salgado: Modlitba k Janomamské bohyni, Snímek z výstavy Svět nevídaný
Sebastiao Salgado: Modlitba k Janomamské bohyni, Snímek z výstavy Svět nevídaný | Foto: Sebãstiao Salgado, Svět nevídaný

Svět nevídaný je výstava, kterou organizuje Světluška, Czech Photo (pořadatel soutěže Czech Press Photo) a společnost Canon. Jde o venkovní instalaci čtrnácti velkoformátových fotografií od významných světových fotografů. Snímky jsou vytištěny pomocí nejnovější technologie reliéfního tisku, aby je mohli vnímat i lidé se zrakovým hendikepem. Výstava se nachází na prostranství u budovy Fragment Karlín a pro veřejnost je otevřena od 11. června 2024.

"Setkáváme se s názorem, že zpřístupňování tradičně vizuálního obsahu lidem se zrakovým postižením nemá smysl, protože ani sebelepší slovní popis prý nepředá emoci, kterou vizuální dílo komunikuje. Nemyslím si to," říká Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu, pod který projekt Světluška spadá. 

"My ve Světlušce moc rádi objevujeme způsoby, jak živé i neživé obrazy nechat promlouvat, jak nabídnout ostatním smyslům pastvu, aby i zážitek z divadelního představení, vjem obrazu, architektonického skvostu či fotografie mohli nevidomého člověka potěšit, překvapit, rozčarovat, dojmout. A je fascinující, jak nám v tom dokážou pomoci digitální technologie a dnes i umělá inteligence," dodává Drastichová.

Výstava Svět nevídaný má své poslání i směrem k lidem, kteří mají zrak v pořádku. Na druhé straně panelu je každá z fotografií znázorněná tak, jak ji vidí lidé se zbytky zraku nebo s různými očními vadami, třeba se zeleným zákalem nebo diabetickou retinopatií. Nechybí ani podrobný lékařský popis konkrétní vady.

Velkoformátové snímky umístěné na venkovních panelech doprovází vždy informace v Braillově písmu a QR kód, po jehož načtení chytrým telefonem se spustí web s detailním popisem obrazu a audiostopou. 

"Fotografie je neuvěřitelně mocné médium, které dokáže posouvat představivost, a my chceme, aby byla přístupná všem. Tato výstava byla vytvořena se záměrem zcela novým způsobem sdílet snímky a příběhy, které se za nimi skrývají, s nevidomými a slabozrakými lidmi," říká Eva Kučmášová, ředitelka  komunikace Canonu ve střední Evropě.

Brent Stirton: Nosorožčí války. Fotografie z výstavy Svět nevídaný.
Brent Stirton: Nosorožčí války. Fotografie z výstavy Svět nevídaný. | Foto: Brent Stirton, Svět nevídaný

Mezi autory snímků je například mnohokrát oceněný Jihoafričan Brent Stirton, jehož snímek posledního severního bílého nosorožce obklopeného strážci je celosvětově velmi známý. Zastoupen je také sportovní fotograf brtiského deníku The Times Marc Aspland, německá módní fotografka Heidi Rondak nebo držitel Pulitzerovy ceny Muhammed Muheisen. Tematický zásah výstavy je široký, od přírody přes sport po místa zasažená válkou.

Zaujme i černobílý portrét od Iana Treherneho, který začal fotit, až když sám přišel o zrak, a nechybí ani detailní fotografie mořského korálu větevníku během rozmnožování v umělých podmínkách. 

Marc Aspland: Chloe Kellyová. Fotografie z výstavy Svět nevídaný.
Marc Aspland: Chloe Kellyová. Fotografie z výstavy Svět nevídaný. | Foto: Marc Aspland, Svět nevídaný

Tisk fotografií s reliéfem, který má výšku až čtyři milimetry, umožňuje technologie, kterou vyvinula společnost Canon. "Díky tomu, že návštěvníci budou mít informace o exponátech k dispozici i v textové či audio podobě, výstava v praxi představuje nastupující trend multimodálního pojetí inkluzivního designu a ukazuje směr, jak k podobným aktivitám přistupovat,"  hodnotí Radek Pavlíček ze Střediska Teiresiás Masarykovy univerzity, které se zaměřuje na přístupnost studijního obsahu nejen pro nevidomé, slabozraké, neslyšící a nedoslýchavé, ale také pro lidi s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.

 

Právě se děje

Další zprávy