Z náměstí voní punč, Flora nabídne vánoční trhy

Radmila Nagovská
2. 12. 2011 8:49
Květiny na oblíbeném výstavišti v Olomouci vystřídají před Vánocemi lidoví řemeslníci
Foto: Profimedia.cz

Náměstí zdobí obrovský strom, ze stánků voní lahodný punč, lidé shánějí drobné dárky pro své blízké a do toho zní koledy. Předvánoční atmosféra dýchá na obyvatele i návštěvníky Olomouce ze všech stran. Tradiční vánoční trhy začaly na Horním náměstí už poslední listopadový víkend. A až do 23. prosince je připraven bohatý program. Uprostřed historického centra, které je zařazeno do památek UNESCO, se postupně střídají amatérští herci, populární zpěváci či skupiny, představují tu adventní zvyky, společně se zpívají koledy.

V sobotu 3. prosince tu vypukne pravá zabijačka. Jelítka, jitrnice, ovárek a tlačenku vystřídají v pondělí 5. prosince čert s Mikulášem a chybět nebudou ani andělé. Součástí Olomouckých Vánoc - tak se tradiční trhy nazývají - jsou samozřejmě prodejní stánky s nabídkou nejrůznějšího sortimentu. Nakoupíte tu dárky, ale rovněž se můžete zahřát voňavým punčem. Ten letošní je pravý Norimberský punč, vyrobený podle tradiční receptury a dovezený do metropole Hané právě pro tuto příležitost.

Zatímco Horní náměstí patří trhům, na Dolním se bruslí. Až do konce února je totiž postaveno v této části centra umělé kluziště, které je dětem i dospělým k dispozici denně od devíti hodin ráno do deseti hodin večer.

Foto: Flora Olomouc

Opuštěný nezůstává před Vánocemi ani areál tolik oblíbené mezinárodní výstavy zahradnictví - Flora Olomouc. Od soboty 10. prosince až do neděle 18. prosince se sem sjedou prodejci z různých koutů republiky s nabídkou vánočních ozdob, cukrovinek, hraček, knih, drogistických potřeb, obuvi i oděvů, aby nalákali lidi k nákupu dárků. K prodeji zde budou i symboly Vánoc - stromky. Ty pocházejí z tamních lesů. A zapomínat nesmíme ani na kapry, tentokrát z nabídky od rybářů ze Šumvaldu. Pohodovou atmosféru nejkrásnějších svátků v roce umocní po celé dny vánoční salaš s ovečkami a kozami. A i sem zavítá Mikuláš. Spolek řemesel ručních ze Štěpánova si připravil na zmíněné dny ukázky lidových řemesel. A tak v pravidelných hodinových blocích uvidíte tkaní na stavu, předení na kolovrátku, paličkování, síťování nebo drátkování vánočních ozdob. Začíná se vždy v 10.30, ve 14 hodin a v 15.30.

Filmové fajnšmekry pro změnu potěší konání už desátého ročníku oblíbené Přehlídky animovaného filmu, který Olomouc hostí od 8. do 11. prosince. Občanské sdružení Pastiche Filmz ji pravidelně pořádá už od roku 2000 a dějištěm bude Umělecké centrum Univerzity Palackého.

Až budete procházet předvánoční Olomoucí, možná na vás dýchne i atmosféra historie a s ní vážící se některé důležité události. Tak například v roce 1306 tady vymřeli Přemyslovci po meči, protože byl zavražděn král Václav III. V roce 1573 tady založili první univerzitu na Moravě. V roce 1905 provedl primář očního oddělení olomoucké nemocnice první úspěšnou transplantaci. A v roce 1995 se do metropole na Hané vypravil papež Jan Pavel II. A kdo ví, možná že při svých procházkách potkáte některé z místních rodáků, jako například fotbalového trenéra Karla Brücknera, herečku Hanu Maciuchovou, písničkáře Jaroslava Hutku nebo automobilového závodníka Karla Lopraise.

 

Právě se děje

před 35 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy