Z Černobylu je turistická atrakce. Seriál HBO sem nalákal davy lidí

Magazín Reuters Magazín, Reuters
5. 6. 2019 9:55
Úspěšný televizní seriál Černobyl o jedné z největších nukleárních katastrof v dějinách lidstva zvýšil zájem turistů o návštěvu opuštěné elektrárny i jejího okolí na severu Ukrajiny. Cestovní agentura hlásí 40procentní nárůst objednávek poznávacích zájezdů, jejichž cena se pohybuje v přepočtu okolo 2200 korun na osobu.
Z Černobylu je turistická atrakce. Seriál HBO sem nalákal davy lidí | Video: Reuters

Ředitel cestovní kanceláře SoloEast spojuje zvýšený zájem o návštěvu Černobylu s pětidílným seriálem HBO, který televize začala vysílat v květnu. Objednávky na poznávací zájezdy totiž v červnu, červenci a srpnu vzrostly o 40 procent oproti loňskému roku.

"Přijíždí sem hodně lidí, kteří se ptají na události, jež viděli v televizním seriálu. Jsou zvědaví," říká průvodkyně Viktoria, podle níž je oblast pro návštěvníky bezpečná. "Během celé návštěvy černobylské zakázané zóny dostanete zhruba dva mikrosieverty, což odpovídá dávce radiace, které byste byli vystaveni, pokud byste zůstali celý den doma," dodala pro agenturu Reuters. 

Poslední díl seriálu Černobyl odvysílala televize HBO v úterý 4. května. 

Podívejte se: Tohle jsou skuteční hrdinové černobylské jaderné katastrofy

 

Právě se děje

před 18 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy