Z Černobylu je turistická atrakce. Seriál HBO sem nalákal davy lidí

Úspěšný televizní seriál Černobyl o jedné z největších nukleárních katastrof v dějinách lidstva zvýšil zájem turistů o návštěvu opuštěné elektrárny i jejího okolí na severu Ukrajiny. Cestovní agentura hlásí 40procentní nárůst objednávek poznávacích zájezdů, jejichž cena se pohybuje v přepočtu okolo 2200 korun na osobu.
Z Černobylu je turistická atrakce. Seriál HBO sem nalákal davy lidí | Video: Reuters

Ředitel cestovní kanceláře SoloEast spojuje zvýšený zájem o návštěvu Černobylu s pětidílným seriálem HBO, který televize začala vysílat v květnu. Objednávky na poznávací zájezdy totiž v červnu, červenci a srpnu vzrostly o 40 procent oproti loňskému roku.

"Přijíždí sem hodně lidí, kteří se ptají na události, jež viděli v televizním seriálu. Jsou zvědaví," říká průvodkyně Viktoria, podle níž je oblast pro návštěvníky bezpečná. "Během celé návštěvy černobylské zakázané zóny dostanete zhruba dva mikrosieverty, což odpovídá dávce radiace, které byste byli vystaveni, pokud byste zůstali celý den doma," dodala pro agenturu Reuters. 

Poslední díl seriálu Černobyl odvysílala televize HBO v úterý 4. května. 

Podívejte se: Tohle jsou skuteční hrdinové černobylské jaderné katastrofy

 

Právě se děje

před 11 minutami

11 mrtvých po nehodě vlaku v Egyptě

Při nehodě osobního vlaku v Egyptě zahynulo nejméně 11 lidí, dalších zhruba 100 se jich zranilo. Oznámilo to egyptské ministerstvo zdravotnictví.

před 33 minutami

Hrubec jen jednou inkasoval a Omsk se ujal ve finále KHL vedení

Brankář Šimon Hrubec vychytal Omsku vítězství v úvodním finálovém duelu Kontinentální hokejové ligy. Český gólman zneškodnil 28 střel hráčů CSKA a Avangard na ledě vítěze základní části vyhrál 4:1.

Hrubce před více než 7000 diváky v CSKA Areně překonal jen v úvodu třetí třetiny Andrej Loktionov po chybě obránce. Snížil tím na 1:2, ale domácí se obratu nedočkali. O deset minut později americký útočník Reid Boucher v přesilovce vrátil hostům dvougólový náskok a do prázdné branky zpečetil výhru Ilja Kablukov. V první a druhé třetině položili základ k vítězství Jegor Činachov a běloruský obránce Kirill Gotovec.

Druhý zápas je na programu v úterý znovu v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy