Vypískejte Paroubkovu kampaň, plánují lidé na Facebooku

Hana Pecinová
7. 1. 2010 16:20
Místo házení vajíček chce skupina na Facebooku na mítincích ČSSD pískat
Pískotem protestovali lidé už loni na volebním mítinku ČSSD na pražském Andělu.
Pískotem protestovali lidé už loni na volebním mítinku ČSSD na pražském Andělu. | Foto: Jan Langer

Praha - Už žádné házení vajíčky, rozhodla nově založená skupina na Facebooku.

Nesouhlas s kampaní sociální demokracie před červnovými parlamentními volbami chce skupina s názvem "Píšťalka pro Paroubka v každém městě!" vyjádřit jinak. Bude pískat.

Jak skupina, kterou na Facebooku založil Tomáš Kaplan Fojtík, ve svém prohlášení uvádí, chce zabránit tomu, aby v parlamentních volbách zvítězila sociální demokracie, která by podle nich mohla utvořit koalici s komunisty.

"Nechceme na Paroubka útočit, házet vejce ani jiné předměty. Nechceme mu dávat do ruky klacek a nechceme jej pověsit na mučednický kříž. Zvolme mírumilovnější - a přitom stejně efektivní metodu projevu občanského nesouhlasu," popisuje akci v prohlášení skupina.

Skupina, do které se přihlásilo k dnešnímu dni už přes čtyři stovky lidí, na Facebooku vyzývá k tomu, aby si všichni odpůrci Paroubka přinesli na předvolební mítinky píšťalky a předsedu ČSSD vypískali.

"Dejme mu najevo, že hlas ulice je jiný, než hlas předvolebních průzkumů, které si tak rád po nocích pročítá," dodává skupina.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy