Záškodnický projekt Museum of Forgeries (Muzeum padělků) mají na svědomí členové newyorského uměleckého uskupení MSCHF, kteří už letos vyvolali kontroverzi teniskami Nike s příměsí lidské krve. Tentokrát si provokatéři vzali na paškál perokresbu Fairies (Víly), kterou v roce 1954 vytvořila ikona pop-artu Andy Warhol.
Za 20 tisíc dolarů (skoro 450 tisíc korun) si pořídili originál, který pak s pomocí digitální technologie a robotické paže zkopírovali do dalších 999 padělků s naprosto identickými tahy, jako použil Warhol. Na každou z kopií navíc nechali působit teplo, světlo a vlhkost, aby napodobili i přirozené stárnutí papíru. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.
Původní exemplář výtvarníci promíchali s plagiáty a nyní tvrdí, že už ani oni sami netuší, který z kusů je originál. Začátkem posledního říjnového týdne tisícovku kreseb nabídli zájemcům ke koupi a za každou ilustraci chtějí 250 dolarů (pět a půl tisíce korun). Pokud by se všechny prodaly, vydělala by na nich skupina MSCHF dvanáctkrát víc, než za kolik koupila původní dílo.
Umělci ovšem tvrdí, že jim o peníze nejde, spíš si chtěli vystřelit z fungování byznysu s výtvarným uměním. "Většině zámožných sběratelů nezáleží na estetické hodnotě díla. Berou ho především jako investici a doufají, že se jim časem zhodnotí. Proto nás baví, když svými projekty můžeme uměleckému světu plivnout do tváře," vysvětlil kreativní šéf MSCHF Lukas Bentel.
Ať už si skutečného Warhola koupí kdokoli, nikdy podle něj nepozná, že má doma originál. "Znalec by sice rozdíl mezi původním dílem a plagiáty najít mohl, ale naše kopie už navždy vrhnou na původ díla stín pochybností. Byli byste blázni, kdybyste teď brali vážně galerii, která vám bude tvrdit, že vystavuje originál Warholových Víl," upozornil Bentelův kolega Kevin Wiesner.
Snahou výtvarné skupiny bylo také zpřístupnit Warholovo dílo lidem, kteří by si ho za běžných okolností nemohli dovolit. "Cena Warholových věcí je naprosto nerealistická. Myslím, že se nám jeho tvorbu podařilo trochu demokratizovat," vyzdvihl Bentel.
Wiesner je přesvědčený, že Warholovi by se nápad skupiny MSCHF líbil, protože ve své tvorbě sám komentoval podstatu masové produkce. "Věřím, že by byl nadšený," řekl výtvarník. Nadace Andy Warhol Foundation na projekt zatím nereagovala a skupina MSCHF doufá, že kvůli němu nebude muset k soudu.