Vratislav: Město mostů vítá milovníky fotbalu

Radmila Nagovská
11. 6. 2012 12:37
Co neminout v polské Vratislavi kromě fotbalu?
Foto: CPA Eduard Erben

Do polské Vratislavi míří v těchto dnech tisícovky fotbalových fanoušků. Jedno z nejstarších polských měst však může turistům nabídnout mnohem víc. Od světelné fontány přes zoologickou a botanickou zahradu až po nejrůznější mosty přes řeku Odru, kterých je ve Vratislavi kolem stovky.

Pro město s více než šesti sty tisíci obyvateli existuje v nejbližší budoucnosti hned několik důležitých letopočtů. Letošní rok je ve znamení mistrovství Evropy ve fotbale. I z tohoto důvodu se Poláci na jaře roku 2009 pustili do výstavby městského stadionu, kde se fotbal hraje. Původně se totiž zamýšlelo nechat opravit olympijský stadion. Pro rok 2016 byla polská Vratislav vyhlášena Evropským hlavním městem kultury. A o rok později bude dějištěm Světových her.

Foto: CPA Eduard Erben

S českým lvem v erbu

Nezůstávejme ale jen u sportu či brzké budoucnosti. Vratislav má i svou bohatou historii. Mluví se o tom, že jejím zakladatelem nebyl nikdo jiný než český kníže Vratislav I. Ve 12. století byla Vratislav hlavním městem Slezska. Dodnes zůstal v jejím erbu český lev. V 18. století byla připojena k Prusku. Po roce 1945 byl německý národ odsunut a město bylo připojeno k Polsku.

Pokud přijedete do Vratislavi vlakem, pokochejte se zajímavostmi budovy hlavního nádraží. S jeho výstavbou se začalo v roce 1855 a vlastní budovu navrhl Wilhelm Grapow. Na stavbě tenkrát pracovalo 250 zedníků. K vratislavskému nádraží se váže i jedna smutná historka. Když se z natáčení polského kriminálního filmu vracel domů polský herec Zbigniew Cybulski, pokoušel se naskočit do rozjíždějícího se vlaku. Bohužel se zranil a později i na následky nehody zemřel. Na jeho počest byla na nádraží umístěna pamětní deska.

Foto: CPA Eduard Erben

Nádražní budova ale slouží i jako kino Dworcowe, a to už od roku 1947. Za šedesátiletou historii se tu vystřídalo přes sedm milionů diváků.

Po městě ale můžete cestovat i tramvajemi. Úplně první tramvaj, a to tažená koňmi, vyjela na trasu v říjnu 1877. Od roku 1903 tudy začaly jezdit tramvaje elektrické. Koleje ale vzaly za války za své, protože je vojáci vytrhávali a sloužily při stavbě barikád.

Světelná fontána i zoo

Největší pozornost budí ve městě světlená fontána. Hru světel, hudby, stínů a barev tu rozehrají každý den vždy od devíti ráno do jedenácti večer. Voda na ploše 700 metrů čtverečních stříká do výšky 40 metrů. Zajímavé vodní a hudební kompozice zajišťuje přes tři sta vodních trysek, tři ohňové trysky a osm set světel.

Za návštěvu rozhodně stojí i centrum města. Historické jádro čítá spoustu památek, které jsou navíc blízko u sebe. Hlavní trhové náměstí je jedno z největších středověkých náměstí v Evropě. Kavárny, bary a restaurace se tu prolínají se skupinou domů postavených převážně ve stylu renesančním, ale směřujícím až do moderní architektury. Náměstí dominuje věž patřící kostelu svaté Alžběty.

Foto: CPA Eduard Erben

V centru se nachází i Vratislavská univerzita, dějiště vzdělávání Poláků, ale i ukázka historických krás. Tamní aula Leopoldina zaujme každého návštěvníka bohatou štukovou výzdobou v kombinaci se zlacenými prvky a četnými skulpturami.

Pokud toužíte přejít ve Vratislavi všechny mosty přes řeku Odru, rozhodně vás nečeká snadný úkol. Je jich tu kolem stovky, ne nadarmo se Vratislavi říká město mostů. K nejstarším patří most Piaskowy z roku 185. Známý je i visutý most Grunealdský, kterému nacisté s oblibou říkali most Císařů.

Pokud vás zajímá příroda, pak určitě navštivte tamní přírodovědecké, geologické a mineralogické muzeum. Ale i vratislavskou zoologickou zahradu a nevynechejte ani zahradu botanickou. Ta patří k druhé nejstarší v Polsku a čítá přes dvanáct tisíc druhů rostlin.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Je pro vás Vratislav daleko? Sledujte zápasy online.

 

Právě se děje

Další zprávy