Osm statečných za průmyslové revoluce. Octopath Traveler II je králem žánru

Marek Pros Marek Pros
17. 3. 2023 10:05
Octopath Traveler II je pokračováním úspěšného JRPG z roku 2018, které překvapilo originálním grafickým stylem a atypickým vyprávěním osmi příběhů hlavních hrdinů. Nový díl se zbavil neduhů svého předchůdce, přidal pár novinek a výsledkem je jedna z nejlepších žánrovek za poslední roky.

Druhý díl se odehrává v novém světě Solistia, v éře plné změn, nadějí i stesku po starých časech. Na pozadí průmyslové revoluce poháněné parou se odehrává osm příběhů postav, se kterými během 60 hodin putujete mezi dvěma kontinenty oddělenými mořem.

Osm cestovatelů z různých regionů se vydává na svou cestu z různých důvodů. Agnea je například naivní tanečnice, jež touží po slávě a chce následovat kroky své matky. Throné je pragmatická zlodějka hledající pomstu, protože ji v dětství unesli a vychovávali ji jako členku gangu.

Osmice příběhů je velmi odlišná jak narací, tak epičností. Jedna postava se snaží pomáhat lidem, druhá hlavně sobě, třetí usiluje o osobní pomstu, čtvrté jde vyšší hodnoty mravní. Přestože řada dialogů zní místy triviálně a zkratovitě, hloubka příběhů a i jejich temnější tóny udrží pozornost po celou herní dobu. Postavy jsou napsané citlivě a časem přirostou k srdci.

Prolomit a udeřit

Každý cestovatel má unikátní sadu schopností, které může použít k boji s obyvateli měst, získání předmětů nebo naverbování pocestných. Je libo vzácný předmět, který vlastní starý pán v jedné vesnici? Stačí ho buď okrást, oslnit šarmem, nebo od něj věc počestně koupit.

Středobodem Octopath Traveler II je výborný soubojový systém, který je velmi podobný tomu z prvního dílu. Střety probíhají na principu tahů a využívají systém Break and Boost. Hráči musí prolomit obranu nepřátel tím, že jim způsobují poškození odpovídajícím typem zbraně nebo elementu (oheň, blesky, led atd.). Poté mohou využít našetřené body k posílení útoků nebo schopností.

Každá postava má navíc primární povolání (mág, bojovník, lučištník atd.), ke kterému lze přidat druhé, čímž se otevírá široká škála strategických možností pro složení týmu. Základem je se po světě pohybovat s vybalancovaným a dostatečně silným manšaftem se všemi typy útoků. Většinu běžných nepřátel není problém porazit, souboje s bossy ale často zaberou klidně i deset minut a je potřeba se na ně důsledně připravit. Přestože jsou vzhledem nápadití, v konečném důsledku stejně hledáte jejich slabiny a poté vrhnete veškeré útočné síly na prolomení obrany.

Octopath Traveler II je vizuálně ještě o stupínek působivější než pětiletý předchůdce. Vkusně kombinuje retro estetiku s moderním designem. Grafika je detailní, pestrobarevná, s poutavými efekty světla a stínů, a skvěle běží i na konzoli Nintendo Switch. 

Hra vyšla 24. února na platformě Steam pro PC a Nintendo Switch.

Video: Podívejte se na ukázku ze hry

Octopath Traveler 2 - trailer ke hře | Video: Square Enix
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy