Osm statečných za průmyslové revoluce. Octopath Traveler II je králem žánru

Marek Pros Marek Pros
17. 3. 2023 10:05
Octopath Traveler II je pokračováním úspěšného JRPG z roku 2018, které překvapilo originálním grafickým stylem a atypickým vyprávěním osmi příběhů hlavních hrdinů. Nový díl se zbavil neduhů svého předchůdce, přidal pár novinek a výsledkem je jedna z nejlepších žánrovek za poslední roky.

Druhý díl se odehrává v novém světě Solistia, v éře plné změn, nadějí i stesku po starých časech. Na pozadí průmyslové revoluce poháněné parou se odehrává osm příběhů postav, se kterými během 60 hodin putujete mezi dvěma kontinenty oddělenými mořem.

Osm cestovatelů z různých regionů se vydává na svou cestu z různých důvodů. Agnea je například naivní tanečnice, jež touží po slávě a chce následovat kroky své matky. Throné je pragmatická zlodějka hledající pomstu, protože ji v dětství unesli a vychovávali ji jako členku gangu.

Osmice příběhů je velmi odlišná jak narací, tak epičností. Jedna postava se snaží pomáhat lidem, druhá hlavně sobě, třetí usiluje o osobní pomstu, čtvrté jde vyšší hodnoty mravní. Přestože řada dialogů zní místy triviálně a zkratovitě, hloubka příběhů a i jejich temnější tóny udrží pozornost po celou herní dobu. Postavy jsou napsané citlivě a časem přirostou k srdci.

Prolomit a udeřit

Každý cestovatel má unikátní sadu schopností, které může použít k boji s obyvateli měst, získání předmětů nebo naverbování pocestných. Je libo vzácný předmět, který vlastní starý pán v jedné vesnici? Stačí ho buď okrást, oslnit šarmem, nebo od něj věc počestně koupit.

Středobodem Octopath Traveler II je výborný soubojový systém, který je velmi podobný tomu z prvního dílu. Střety probíhají na principu tahů a využívají systém Break and Boost. Hráči musí prolomit obranu nepřátel tím, že jim způsobují poškození odpovídajícím typem zbraně nebo elementu (oheň, blesky, led atd.). Poté mohou využít našetřené body k posílení útoků nebo schopností.

Každá postava má navíc primární povolání (mág, bojovník, lučištník atd.), ke kterému lze přidat druhé, čímž se otevírá široká škála strategických možností pro složení týmu. Základem je se po světě pohybovat s vybalancovaným a dostatečně silným manšaftem se všemi typy útoků. Většinu běžných nepřátel není problém porazit, souboje s bossy ale často zaberou klidně i deset minut a je potřeba se na ně důsledně připravit. Přestože jsou vzhledem nápadití, v konečném důsledku stejně hledáte jejich slabiny a poté vrhnete veškeré útočné síly na prolomení obrany.

Octopath Traveler II je vizuálně ještě o stupínek působivější než pětiletý předchůdce. Vkusně kombinuje retro estetiku s moderním designem. Grafika je detailní, pestrobarevná, s poutavými efekty světla a stínů, a skvěle běží i na konzoli Nintendo Switch. 

Hra vyšla 24. února na platformě Steam pro PC a Nintendo Switch.

Video: Podívejte se na ukázku ze hry

Octopath Traveler 2 - trailer ke hře | Video: Square Enix
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy