Nintendo má další videoherní hit, vesmírnou řežbu ze staré školy

Marek Pros Marek Pros
15. 10. 2021 14:56
Metroid Dread je nová videohra pro konzoli Nintendo Switch a svou obtížností, komplexním ovládáním i stylem dává vzpomenout na staré časy.
Metroid Dread
Metroid Dread | Foto: Nintendo

Série Metroid patří vedle Zeldy a Maria ke klenotům Nintenda už desítky let. Současný díl navazuje na 19 let starého předchůdce a je patrné, že za tu dobu se v žánru tzv. metroidvanií, kde hráč prozkoumává okolí a postupně si odemyká pomocí nových schopností místa, kam se dřív nemohl dostat, hodně změnilo.

Vyšly tituly jako Hollow Knight, dva díly Oriho nebo Axiom Verge. Zkrátka originálních “labyrintových akčních hopsaček” je i díky popularitě Switche habaděj a Metroid Dread to v jejich konkurenci rozhodně nemá jednoduché.

Metroid Dread
Metroid Dread | Foto: Nintendo

Metroid Dread na rozdíl od současného trendu rezignoval na metaforické vyprávění příběhu a netradiční stylizaci a nabízí přímočarý narativ bez zbytečných kudrlinek. Neřeší se tu hrdinovy deprese, environmentální žal nebo odcizení v globalizovaném světě. Mezigalaktická lovkyně odměn Samus Aran se zkrátka jen vydává na novou planetu, aby prozkoumala záhadný signál. Dojde ale k nehodě a Samus zjišťuje, že situace na místě bude poněkud komplikovanější. 

Podobná narativní okleštěnost je do jisté míry osvobozující, vše se tak soustředí na prozkoumávání planety, souboje a hledání lepšího vybavení a "gadgetů" k odemčení dalších cest, v čemž se Metroid Dread řadí opět ke špičce žánru. Prostředí jsou dostatečně variabilní, souboje s bosy nápadité a herní svět pořádně zašmodrchaný. Zejména v pokročilejší fázi se vracení do starších lokací a hledání nové cesty ukazuje jako pořádná výzva, kterou zrovna neulehčuje ani zbytečně komplikované ovládání, kdy na gamepadu hráč využije doslova všechna tlačítka a musí se naučit všemožné kombinace, což je u na první pohled obyčejné skákačky trochu nezvyk a chvíli a trvá si na prstoklad zvyknout. 

Metroid Dread je prostě hra ze staré školy a místy až okatá sázka na jistotu, která nenabízí v poměrně živoucím žánru úplně nic uchvacujícího a revolučního, ale všechny prvky v ní fungují, jak mají. Pro fanoušky tedy nabízí jasnou volbu, navíc na Switchi běží krásně plynule v 60 snímcích za sekundu a oproti titulům konkurenčních konzolí zaujme i přijatelnější cenou. 

Podívejte se na trailer ke hře:

Metroid Dread - trailer | Video: Nintendo
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Poprvé v historii. Izraelský prezident Herzog přiletěl na návštěvu do Bahrajnu

Izraelský prezident Jicchak Herzog přiletěl do Bahrajnu, informovala agentura AFP. Toto království v Perském zálivu patří k několika muslimským státům, s nimiž Izrael normalizoval vztahy. Jde o první návštěvu hlavy židovského státu v této zemi a izraelská média ji označují za historickou.

Herzoga v zemi přivítal bahrajnský ministr zahraničí Abdal Latíf bin Rašíd Zajání. Poté se setkal s králem Hamadem bin Ísou Chalífou i korunním princem a premiérem Salmánem bin Hamadem Chalífou. Herzog dříve uvedl, že při setkání se chce soustředit na "způsoby posílení hospodářské spolupráce" mezi oběma zeměmi, jakož i na otázky změny klimatu a bezpečnosti.

Bahrajn a Spojené arabské emiráty, které Herzog navštíví v pondělí, se v září 2020 staly prvními arabskými státy, které v uplynulém čtvrtstoletí normalizovaly vztahy s Izraelem. Předtím takový krok učinily pouze dvě arabské země - Jordánsko v roce 1994 a Egypt v roce 1979. Dohodu s Izraelem zástupci SAE a Bahrajnu podepsali ve Washingtonu. Palestinci krok odsoudili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy