Nintendo má další videoherní hit, vesmírnou řežbu ze staré školy

Marek Pros Marek Pros
15. 10. 2021 14:56
Metroid Dread je nová videohra pro konzoli Nintendo Switch a svou obtížností, komplexním ovládáním i stylem dává vzpomenout na staré časy.
Metroid Dread
Metroid Dread | Foto: Nintendo

Série Metroid patří vedle Zeldy a Maria ke klenotům Nintenda už desítky let. Současný díl navazuje na 19 let starého předchůdce a je patrné, že za tu dobu se v žánru tzv. metroidvanií, kde hráč prozkoumává okolí a postupně si odemyká pomocí nových schopností místa, kam se dřív nemohl dostat, hodně změnilo.

Vyšly tituly jako Hollow Knight, dva díly Oriho nebo Axiom Verge. Zkrátka originálních “labyrintových akčních hopsaček” je i díky popularitě Switche habaděj a Metroid Dread to v jejich konkurenci rozhodně nemá jednoduché.

Metroid Dread
Metroid Dread | Foto: Nintendo

Metroid Dread na rozdíl od současného trendu rezignoval na metaforické vyprávění příběhu a netradiční stylizaci a nabízí přímočarý narativ bez zbytečných kudrlinek. Neřeší se tu hrdinovy deprese, environmentální žal nebo odcizení v globalizovaném světě. Mezigalaktická lovkyně odměn Samus Aran se zkrátka jen vydává na novou planetu, aby prozkoumala záhadný signál. Dojde ale k nehodě a Samus zjišťuje, že situace na místě bude poněkud komplikovanější. 

Podobná narativní okleštěnost je do jisté míry osvobozující, vše se tak soustředí na prozkoumávání planety, souboje a hledání lepšího vybavení a "gadgetů" k odemčení dalších cest, v čemž se Metroid Dread řadí opět ke špičce žánru. Prostředí jsou dostatečně variabilní, souboje s bosy nápadité a herní svět pořádně zašmodrchaný. Zejména v pokročilejší fázi se vracení do starších lokací a hledání nové cesty ukazuje jako pořádná výzva, kterou zrovna neulehčuje ani zbytečně komplikované ovládání, kdy na gamepadu hráč využije doslova všechna tlačítka a musí se naučit všemožné kombinace, což je u na první pohled obyčejné skákačky trochu nezvyk a chvíli a trvá si na prstoklad zvyknout. 

Metroid Dread je prostě hra ze staré školy a místy až okatá sázka na jistotu, která nenabízí v poměrně živoucím žánru úplně nic uchvacujícího a revolučního, ale všechny prvky v ní fungují, jak mají. Pro fanoušky tedy nabízí jasnou volbu, navíc na Switchi běží krásně plynule v 60 snímcích za sekundu a oproti titulům konkurenčních konzolí zaujme i přijatelnější cenou. 

Podívejte se na trailer ke hře:

Metroid Dread - trailer | Video: Nintendo
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy