Gran Turismo je nejlepší závodní hra na PlayStationu. Auta vypadají jako reálná

Marek Pros Marek Pros
2. 3. 2022 14:57
Automobilová série Gran Turismo slaví vydáním sedmého dílu, který vychází na konzole PlayStation, čtvrt století. Nabízí desítky hodin závodění, stovky reálně vymodelovaných aut a světově známé okruhy. Přestože přibyla řada novinek, motor Gran Turisma zůstává pořád stejný.

Závodní série Gran Turismo je po 25 letech existence už synonymem PlayStationu. Nový díl na tom nic nemění, nabízí opět osvědčený mix simulace a arkády, stovky realisticky vypadajících vozů a specifický prožitek, že řídíte skutečné auto.

Jednou z největších novinek Gran Turisma 7 je Kavárna, která supluje příběhovou kampaň - na menu si vybíráte z různých závodů, šampionátů či zkoušek řidičské dovednosti. Závody musíte dokončit nejhůře na třetím místě, za což je odměna v podobě nových aut z Asie, Ameriky nebo Evropy. 

Každá výzva je zakončená krátkým představením daných modelů (japonské hatchbacky, série fordů atd.) a jejich dobovou významností. Pokud toužíte po důkladnějším studování historie značek a modelů, je k dispozici i obrazová encyklopedie včetně filmečků, ve které se dá utopit i několik hodin samostudiem (vše je navíc v češtině).

Kampaň hezky dynamicky pracuje se střídáním formátů závodů - jednou jedete dvě kola, jindy celý šampionát, pak zase musíte složit řidičské zkoušky známé ze starších dílů. Pokud nepatříte k "virtuálním petrolheadům", je to ideální startovací čára, jak si osahat ovládání vozů, naučit se brzdit do zatáček a projíždět je ideální stopou.

Kariéru začínáte ve starších a hlavně pomalejších vozech, takže počáteční klání působí poněkud nezáživně, ale během pár hodin už dostanete do ruky volanty vyšších a výkonnějších kubatur a hlavně možnost koupit lepší pneumatiky, chlazení, brzdy, spojky, výfuky a spoustu jiných doplňků, které zlepšují výkon vozu. Vše je přitom velmi intuitivní a na jednoduchém ukazateli vidíte, že není úplně efektivní plácat do útrob aut páté přes deváté.  

Gran Turismo 7
Gran Turismo 7 | Foto: Sony / PlayStation

Gran Turismo 7 se chlubí vozovým parkem čítajícím 400 modelů aut, která lze prohánět na téměř stovce okruhů (započítáváme do toho i různé varianty stejných tratí). Nechybí klasiky jako italská Monza, německý Nürburgring nebo belgická Spa-Francorchamps.

Jízdní model je příjemným kompromisem mezi hardcore simulací a ztřeštěnou arkádou. Masochisté si určitě vypnou všechny asistenční systémy, úplní nováčci zas mohou využít pomoc v nájezdu do zatáček, automatického zpomalení nebo jen prosté nápovědy, kdy a kde sešlápnout brzdový pedál. Na gamepadu se auta ovládají jedna radost, i na něm je poznat velký rozdíl, zda řídíte starou mazdu, nebo nový model porsche. 

Jednou z novinek sedmého dílu je dynamické počasí. Změny jsou podle tvůrců simulovány na základě ročních meteorologických dat pro každé místo na trati. Jakkoliv hra usiluje o realističnost, tak právě počasí příliš autenticky nepůsobí, během tříkolového závodu stihne na trať napršet i uschnout. Mokrá vozovka nebo kaluže samozřejmě ovlivňují chování vozů, a přestože se graficky rozhodně jedná o zpestření, nejde o žádnou revoluci. Takový Driveclub pracoval s počasím vizuálně daleko efektivněji a to je už pár let stará hra.

Gran Turismo 7
Gran Turismo 7 | Foto: Sony / PlayStation

Kde se nové Gran Turismo nikam příliš neposunulo, je kolizní model. Fyzika bouraček, narážení a "pošťuchování" vozů při závodech téměř (kvůli licencím) neexistuje, auta se od sebe vlastně jen odrážejí a na promáčknutý plech nebo odřeninu nenarazíte. Graficky sedmička GT taky dvakrát neoslní (na druhou stranu se dá hrát i na PlayStationu 4), a přestože modely vozů jsou téměř k nerozeznání od skutečných předloh a vše běží v 60 snímcích ve 4K, tratě a zejména jejich okolí působí odfkláknutě a často vyloženě rušivě. Zato zvuky motorů jsou velmi povedené, a zejména z pohledu z kabiny aut znějí autenticky a umocňují jízdní prožitek.   

Gran Turismo 7 je obrovská automobilová encyklopedie, která i díky online závodům vydrží roky. Nabízí nepřeberné množství vozů, jejich vnějších i vnitřních úprav, informace o jejich historii a s láskou a pokorou seznamuje s kouzlem automobilismu jak úplné nováčky, tak šimrá ve slabinách veterány série.

Gran Turismo 7 vychází na PlayStation 4 a PlayStation 5 v pátek 4. března, hra obsahuje české titulky. 

Podívejte se na trailer:

Gran Turismo 7 - trailer | Video: Sony / PlayStation
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Ledecká je popáté Královnou bílé stopy

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká je popáté Královnou bílé stopy. Vyhrála i hodnocení obou svých sportů, tedy alpského lyžování a snowboardingu. Na trůnu vystřídala snowboardcrossařku Evu Samkovou, která o vrchol olympijské sezony přišla poté, co si v prosinci zlomila obě nohy u kotníků. Naopak Ledecká v Pekingu vyhrála paralelní obří slalom na snowboardu a přidala ke dvěma zlatým olympijským medailím z Pchjongčchangu další triumf.

Ledecká na ZOH útočila na medaile i na lyžích. V kombinaci skončila čtvrtá, v superobřím slalomu pátá a ve sjezdu ji jen hrubá chyba srazila až na 27. příčku. Na stupně vítězů se mezi lyžařkami dostala v závodech Světového poháru. Při únorových sjezdech v Crans Montaně byla první a druhá, v lednu obsadila třetí příčku při sjezdu v Cortině d'Ampezzo. Třetí místo jí patřilo i v celkovém hodnocení sjezdu ve Světovém poháru.

Aktualizováno před 1 hodinou

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy