Gran Turismo je nejlepší závodní hra na PlayStationu. Auta vypadají jako reálná

Marek Pros Marek Pros
2. 3. 2022 14:57
Automobilová série Gran Turismo slaví vydáním sedmého dílu, který vychází na konzole PlayStation, čtvrt století. Nabízí desítky hodin závodění, stovky reálně vymodelovaných aut a světově známé okruhy. Přestože přibyla řada novinek, motor Gran Turisma zůstává pořád stejný.

Závodní série Gran Turismo je po 25 letech existence už synonymem PlayStationu. Nový díl na tom nic nemění, nabízí opět osvědčený mix simulace a arkády, stovky realisticky vypadajících vozů a specifický prožitek, že řídíte skutečné auto.

Jednou z největších novinek Gran Turisma 7 je Kavárna, která supluje příběhovou kampaň - na menu si vybíráte z různých závodů, šampionátů či zkoušek řidičské dovednosti. Závody musíte dokončit nejhůře na třetím místě, za což je odměna v podobě nových aut z Asie, Ameriky nebo Evropy. 

Každá výzva je zakončená krátkým představením daných modelů (japonské hatchbacky, série fordů atd.) a jejich dobovou významností. Pokud toužíte po důkladnějším studování historie značek a modelů, je k dispozici i obrazová encyklopedie včetně filmečků, ve které se dá utopit i několik hodin samostudiem (vše je navíc v češtině).

Kampaň hezky dynamicky pracuje se střídáním formátů závodů - jednou jedete dvě kola, jindy celý šampionát, pak zase musíte složit řidičské zkoušky známé ze starších dílů. Pokud nepatříte k "virtuálním petrolheadům", je to ideální startovací čára, jak si osahat ovládání vozů, naučit se brzdit do zatáček a projíždět je ideální stopou.

Kariéru začínáte ve starších a hlavně pomalejších vozech, takže počáteční klání působí poněkud nezáživně, ale během pár hodin už dostanete do ruky volanty vyšších a výkonnějších kubatur a hlavně možnost koupit lepší pneumatiky, chlazení, brzdy, spojky, výfuky a spoustu jiných doplňků, které zlepšují výkon vozu. Vše je přitom velmi intuitivní a na jednoduchém ukazateli vidíte, že není úplně efektivní plácat do útrob aut páté přes deváté.  

Gran Turismo 7
Gran Turismo 7 | Foto: Sony / PlayStation

Gran Turismo 7 se chlubí vozovým parkem čítajícím 400 modelů aut, která lze prohánět na téměř stovce okruhů (započítáváme do toho i různé varianty stejných tratí). Nechybí klasiky jako italská Monza, německý Nürburgring nebo belgická Spa-Francorchamps.

Jízdní model je příjemným kompromisem mezi hardcore simulací a ztřeštěnou arkádou. Masochisté si určitě vypnou všechny asistenční systémy, úplní nováčci zas mohou využít pomoc v nájezdu do zatáček, automatického zpomalení nebo jen prosté nápovědy, kdy a kde sešlápnout brzdový pedál. Na gamepadu se auta ovládají jedna radost, i na něm je poznat velký rozdíl, zda řídíte starou mazdu, nebo nový model porsche. 

Jednou z novinek sedmého dílu je dynamické počasí. Změny jsou podle tvůrců simulovány na základě ročních meteorologických dat pro každé místo na trati. Jakkoliv hra usiluje o realističnost, tak právě počasí příliš autenticky nepůsobí, během tříkolového závodu stihne na trať napršet i uschnout. Mokrá vozovka nebo kaluže samozřejmě ovlivňují chování vozů, a přestože se graficky rozhodně jedná o zpestření, nejde o žádnou revoluci. Takový Driveclub pracoval s počasím vizuálně daleko efektivněji a to je už pár let stará hra.

Gran Turismo 7
Gran Turismo 7 | Foto: Sony / PlayStation

Kde se nové Gran Turismo nikam příliš neposunulo, je kolizní model. Fyzika bouraček, narážení a "pošťuchování" vozů při závodech téměř (kvůli licencím) neexistuje, auta se od sebe vlastně jen odrážejí a na promáčknutý plech nebo odřeninu nenarazíte. Graficky sedmička GT taky dvakrát neoslní (na druhou stranu se dá hrát i na PlayStationu 4), a přestože modely vozů jsou téměř k nerozeznání od skutečných předloh a vše běží v 60 snímcích ve 4K, tratě a zejména jejich okolí působí odfkláknutě a často vyloženě rušivě. Zato zvuky motorů jsou velmi povedené, a zejména z pohledu z kabiny aut znějí autenticky a umocňují jízdní prožitek.   

Gran Turismo 7 je obrovská automobilová encyklopedie, která i díky online závodům vydrží roky. Nabízí nepřeberné množství vozů, jejich vnějších i vnitřních úprav, informace o jejich historii a s láskou a pokorou seznamuje s kouzlem automobilismu jak úplné nováčky, tak šimrá ve slabinách veterány série.

Gran Turismo 7 vychází na PlayStation 4 a PlayStation 5 v pátek 4. března, hra obsahuje české titulky. 

Podívejte se na trailer:

Gran Turismo 7 - trailer | Video: Sony / PlayStation
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy