Ztracený mrož potopil několik rybářských lodí, teď se zřejmě vrací zpátky na sever

eri ČTK eri, ČTK
3. 8. 2021 16:31
Obyvatelé souostroví Scilly, které leží západně od jižního cípu Británie, mohou zřejmě začít oslavovat rozlučku s mrožem Wallym. Ztracené mohutné zvíře se tu usídlilo v červnu a ve snaze odpočinout si se mu podařilo potopit několik rybářských lodí.
Kolik lodí shodíš, tolikrát jsi mrož Wally. Zvíře způsobilo paseku na britském pobřeží, teď se vrací na sever. | Video: Reuters

Ztracený zhruba čtyřletý mrož od května procestoval asi čtyři tisíce kilometrů podél západoevropského pobřeží. Spatřili ho lidé v Irsku, Španělsku, Walesu nebo Cornwallu. 

K úlevě obyvatel souostroví byl mrož naposledy spatřen u pobřeží irského hrabství Waterford. "Jsme velmi šťastní, že to dobře dopadlo," uvedl Dan Jarvis ze Sdružení britských potápěčů na záchranu mořských živočichů, které mrože monitorovalo. "Nejlepší zprávou by bylo, kdyby bez pomoci pokračoval v cestě na sever," dodal odborník.

Odborníci doufají, že se dvoumetrový ploutvonožec vrací na sever do arktických vod, které jsou jeho domovinou, informuje zpravodajský server BBC.

"Zatímco tu pobýval, byl velmi populární, ale všichni jsme rádi, že se teď vydal dál, protože jsme se báli, jak dlouho tu zůstane," Dan Jarvis se tak se svými kolegy snažil najít způsob, jak mrože od scillyských břehů odradit. Odborníci mu zřídili i ponton, aby měl kde odpočívat a neničil přitom plavidla.

Mrož Wally byl poprvé spatřen v polovině března u irského hrabství Kerry, následně strávil několik měsíců u velšského města Tenby. Pak přeplaval k Francii a v červnu byl spatřen i u ústí řeky Nervión ve španělském Bilbau. Zástupci tohoto druhu běžně žijí v Severním ledovém oceánu, vyskytují se i na severu Atlantského oceánu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy