Fascinující pád bruslaře v Amsterdamu obletěl svět. Premiér vydal varování

Magazín Magazín
16. 2. 2021 10:22
Odvážný bruslař se ponořil do hlubin amsterdamského kanálu. Vyrazil si oblečený jen v plavkách a bruslích, ovšem led pod ním v jednu chvíli zapraskal a on se před zraky několika diváků propadl do ledové vody.
Muž dováděl na ledě jen v plavkách a bruslích, propadl se pod ním led a skončil v ledové vodě | Video: Associated Press

Muži nakonec pomohl další odvážlivec, který riskoval stejný osud, aby mu hodil lano. Odvážlivec číslo jedna nakonec vyvázl z ledové vody po břiše a za hlasitého fandění diváků odbruslil zase pryč. 

Od víkendu mají Nizozemci vzácnou příležitost zabruslit si na zamrznutých kanálech, naposledy měli takovou možnost před třemi lety. 

Nizozemský premiér Mark Rutte ale před hromadným bruslením varoval mimo jiné i proto, aby lidé ušetřili oddělení pohotovostí v nemocnicích, kde skončila řada bruslařů po pádu na ledu nebo právě po propadnutí do ledové vody. 

Všude po Evropě úřady žádají lidi, aby nebruslili na riskantních místech. Například berlínská policie vyháněla lidi z jezera Müggelsee dokonce vrtulníkem: 

Jedni postup policie chválí a odsuzují lidi, kteří se vydali na led. Druzí kritizují použití vrtulníku. | Video: Twitter/Polizei Berlin
 

Právě se děje

před 39 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy