Video: Mela na Karlově mostě. Stánkaři vs. mladí umělci

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
10. 9. 2013 16:14
Podívejte se, jak pochodili mladíci, kteří šli portrétovat na Karlův most
Spor vystavující stánkaři vs. mladí umělci na Karlově mostě.
Spor vystavující stánkaři vs. mladí umělci na Karlově mostě. | Foto: Repro You Tube

Praha - Na YouTube to začíná patřit k oblíbeným videím. Původně šlo o polemiku, proč by člověk nesměl portrétovat na Karlově mostě, když nedělá zábor ani díla neprodává. V diskusích se z celé akce postupně stal spor mezi mladší a starší generací.

Několik mladých lidí si vzalo skicáky a vyrazilo na Karlův most. Na zídce mikinou s pivem připevnili papír "Free portraits, 5 minutes" ("Portréty zdarma, pět minut").

Podle vyhlášky ovšem na Karlově mostě mohou působit jen umělci schválení komisí, kteří mají zaplacený pronájem.

Vystavování a prodej uměleckých děl organizuje a na vše dohlíží Sdružení výtvarníků Karlova mostu (SVKM). To vzniklo jako reakce na nekontrolovaný příval prodejců vojenských kuriozit, alkoholu a cigaret, kteří po roce 1989 výtvarníky z mostu téměř vytlačili.

Správu nad Karlovým mostem vykonává sdružení již 20 let a zejména mladší generaci tento její  "monopol" dráždí. Vymýšlejí proto různé protiakce. Portrétování zadarmo, hromadné focení se stativy, na konci prázdnin tu zase usměvavý mladík postával s cedulí "Picture with me for free" ("Snímek se mnou zadarmo"). Akce měla velký ohlas u turistů, ale i tento mladík byl vypoklonkován pryč ochrankou.

Co už je a co ještě není porušování předepsaného pořádku, chtěli vyzkoušet mladí umělci. Jaké k tomu měli důvody?

"Ten vedlejší je bezesporu provokace. SVKM pomáhá na mostě udržovat pořádek a přispívá na opravy jeho sochařský výzdoby, což je opravdu chvályhodný a cenim tuhle aktivitu - bez ironie, ale současně s tím taky na Karlově mostě otravuje vzduch, ochraňuje ho jako svojí vlastní dojnou krávu, omezuje moje svobody a mně to pije krev," napsal na svůj blog organizátor akce, na videu hlavní aktér.

Podívejte se, co následovalo. Strážce mostu hrozil, že na mladé portrétisty zavolá policii, místo toho svolal skupinu vystavujících stánkařů. Ti vše vzali do vlastních rukou a vulgárně studenty "pakovali" pryč.

"Tady jsou jiný zákony na mostě," prohlásili a mladíky mimo jiné obvinili z toho, že jsou komunisti a že se jim líbí Marx, když něco rozdávají zadarmo, a že chtějí zničit kapitalistu. A poslali je (kromě jiného) do Severní Koreje.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 26 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy