Výzkumníci z USA provedli v období mezi červencem a zářím minulého roku průzkum u téměř 2900 lékařů a zdravotních sester, pracujících v první linii boje proti koronaviru.
Jak uvádějí autoři studie, mezi dobrovolníky z celkově šesti států (Velká Británie, Německo, Španělsko, Itálie, Francie a USA) bylo zjištěno 538 případů nákazy koronavirem, z toho pak 138 mělo závažný průběh.
"V našem modelu, zohledňujícím základní demografické charakteristiky, zdravotnickou specializaci i životní styl (kouření, fyzické aktivity) vyšlo, že účastníci průzkumu, kteří dodržovali rostlinné diety, měli o 73 procent nižší riziko středně těžkého či těžkého průběhu nemoci covid-19 než ti, kdo takovou dietu nedrželi," uvádí studie.
Podobné to bylo u lidí, kteří se hlásí k pescetariánství (odmítají maso savců a drůbeže, ale jedí ryby a živočišné produkty). U těch bylo riziko o 59 procent nižší než u lidí, kteří tuto dietu nedrží.
Výzkum však také naznačil, že módní vysokoproteinové diety s nízkým obsahem sacharidů mohou naopak riziko vážnějšího průběhu zvyšovat.
"Dáváme ke zvážení, zda tyto výsledky nelze využít při prevenci," uvádějí autoři studie, kteří působí na různých univerzitách a ve zdravotnických zařízeních v USA. Zároveň však upozorňují, že mezi dotazovanými byla převážná většina mužů a bylo by tedy potřeba ověřit výsledky i na větším vzorku žen.