Slavný vědec umrznul při procházce v moskevském lesoparku

ČTK ČTK
25. 9. 2014 15:00
Profesor londýnské univerzity byl v kontaktu s manželkou a nechtěl pomoc. Pak se ale odmlčel. Jeho mrtvé tělo našli až po dvou dnech.
Alexej Červoněnkis, význačný profesor Royal Holloway University of London.
Alexej Červoněnkis, význačný profesor Royal Holloway University of London. | Foto: Royal Holloway University of London

Moskva - Známý ruský vědec Alexej Červoněnkis, působící na Royal Holloway University of London,  tragicky zahynul v moskevském lesoparku, kde zabloudil.

Po expertu na matematiku, statistiku a strojové učení téměř dva dny pátrali záchranáři a dobrovolníci, než posádka vrtulníku nalezla mrtvé tělo, uvedl ve čtvrtek list Moskovskij komsomolec na svém webu. Muž v lese umrzl.

"Zdálo by se, že se stalo něco neuvěřitelného: jak lze umrznout v září a pár desítek kilometrů od Kremlu? Osudovou roli sehrál asi souběh nešťastných okolností," napsal deník. Šestasedmdesátiletý profesor vyrazil v teplém zářijovém dni na toulky do lesa, který znal už od mládí, jen v saku. Nepočítal s tím, že zabředne v močálu, nenajde cestu zpět a že již nyní v okolí Moskvy klesají noční teploty pod nulu.

Telefonoval s manželkou, pomoc nechtěl

S manželkou, která zůstala na chatě, několikrát telefonoval, odmítal však, aby mu přivolala pomoc. Až když se po půlnoci úplně odmlčel, syn najal vrtulník, aby otce vyhledal.

K pátrání se připojila i záchranářská helikoptéra a skoro dvě stovky dobrovolníků. V rozsáhlém národním parku Losí ostrov mají jen blata rozlohu asi deseti čtverečních kilometrů a i místní průvodci se jim vyhýbají. Než muže našli, zemřel na podchlazení.

Správa národního parku ujišťuje, že jde o naprosto ojedinělou tragédii, ale podle serveru newsru.com podobné příhody nejsou v ruských lesích vůbec vzácné a záchranáři a dobrovolníci pátrají po nezvěstných houbařích skoro každý den.

Předloni se dokonce stalo, že ruský vědec z amerického Harvardu zmizel na pět dní v lese u Moskvy a policie již začala pátrat po jeho vrahovi, než se pohřešovaný výzkumník zase našel. Zůstalo však záhadou, jak pět dnů přežil. "Opravdový vědec - pět dní přemítal v lese a živil se jen trávou. Inu, Harvard!" poznamenal tehdy na twitteru ruský ministr školství.

 

Právě se děje

před 50 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy