Vědcům se podařilo omladit kožní buňky o třicet let, je naděje na zpomalení stárnutí

ČTK ČTK
8. 4. 2022 12:14
Vědcům z Cambridgeské univerzity se podařilo omladit kožní buňky třiapadesátileté ženy do podoby, jakou mají buňky dvacetiletého člověka. Doufají, že jejich poznatky budou v budoucnu využitelné pro zmlazení buněk i dalších tělesných orgánů. Cílem výzkumu je vyvinout léčbu nemocí vázaných na přibývající věk, například diabetu, nemocí srdce a neurologických poruch.
Foto: Shutterstock.com

Šéf výzkumu profesor Wolf Reik v rozhovoru se zpravodajskou stanicí BBC řekl, že doufá, že jednou bude možné stárnoucím lidem zachovat zdraví déle. "O něčem takovém jsme snili. Z mnoha běžných potíží se s věkem stávají vážné nemoci a je úžasné přijít na to, jak lidem pomoci," řekl.

Při zmlazování kůže byly použity postupy známé z výzkumu, který vedl k narození naklonované ovce Dolly.

Výsledek cambridgeského týmu byl zveřejněn v časopise eLife a Reik upozornil, že jde o výzkum ve velmi raném stadiu. Předtím, než bude moci být technologie přenesena z laboratoři na kliniku, je třeba překonat mnoho problémů. To, že se poprvé podařilo ukázat, že je omlazení kožních buněk možné, je ale podle něj důležitý krok vpřed.

Výchozím bodem výzkumu byly poznatky z Roslinova institutu v Edinburghu, kde se v 90. letech podařilo naklonovat ovci z kožní buňky dospělého jedince. Původním cílem týmu z Roslinova institutu nebylo vytvářet klony zvířat nebo lidí, ale lidské embryonální kmenové buňky, které by mohly růst v určitých tkáních jako svaly, chrupavky nebo nervové buňky a nahradit vyčerpané orgány. 

Reikův tým použil k výzkumu kožní buňky třiapadesátileté ženy. Člen týmu Dilgeet Gill řekl, že ho ohromilo, když zjistil, že "omládly" tak, že vypadaly a chovaly se, jako by byly odebrány člověku starému 23 let.

Proces však bohužel nelze rychle zavádět na klinikách, protože použitá metoda zvyšuje riziko rakoviny. Reik řekl, že věří, že když je nyní zřejmé, že lze buňky omladit, může jeho skupina přijít na alternativní a bezpečnou technologii. "Konečným cílem je prodloužit lidem zdraví, ne život, takže lidé budou moci stárnout zdravěji," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy