Vědci našli zkamenělé výkaly po stavitelích Stonehenge. Jedli nedovařené vnitřnosti

Magazín Magazín
24. 5. 2022 16:04
Na území neolitické osady Durrington Walls ležící poblíž Stonehenge našli archeologové přes 4500 let staré výkaly. Jedna ze zkamenělin může podle nich pocházet od některého ze stavitelů proslulého komplexu menhirů. Její rozbor ukázal, že budovatelé starověkého osídlení jedli nedostatečně tepelně upravené zvířecí vnitřnosti.
Na území neolitické osady Durrington Walls ležící poblíž Stonehenge našli archeologové přes 4500 let staré výkaly. Obsahovaly vajíčka parazitů.
Na území neolitické osady Durrington Walls ležící poblíž Stonehenge našli archeologové přes 4500 let staré výkaly. Obsahovaly vajíčka parazitů. | Foto: iStock

Vědci ve starověké vesnici, jejíž vznik se datuje do roku 2500 před naším letopočtem, objevili celkem pět kusů zkamenělých exkrementů. Čtyři z takzvaných koprolitů byly psí a jeden lidský. Všechny obsahovaly vajíčka nitkovitého červa jménem kapilárie, jehož stopy napovídají, že původci výkalů snědli nedovařené zvířecí vnitřnosti. Píše o tom zpravodajský web stanice CNN.

Archeologové se domnívají, že dobytek, z něhož pozřené vnitřnosti pocházely, mohl být nakažený parazitem, což by vysvětlovalo původ vajíček ve fosiliích. Ta podle závěrů výzkumu nápadně připomínají vajíčka hlístic, která se vyskytují právě v trávicím traktu skotu. Vědci také upozorňují, že jsou nalezené pozůstatky vůbec nejstaršími dochovanými koprolity na území Velké Británie.

"Zároveň jde o nejstarší zkamenělé exkrementy, u kterých jsme dokázali identifikovat původ člověka, který šel na záchod. Zdá se, že když naši předkové zabili zvíře, neseškrábali z jeho kostí jen maso, ale jedli i vnitřní orgány jako plíce nebo játra. Zároveň se zjevně o zbytky dělili se svými psími společníky," přiblížil Piers Mitchell, který se na studii publikované v odborném časopise Parasitology podílel.

Kosti, které archeologové v okolí Stonehenge dosud nalezli, byly přitom z 90 procent z prasat a jen 10 procent z nich mohlo být ze skotu. "Při zkoumání kravských kostí jsme zjistili, že měly původ u dobytka z jihu Velké Británie. Právě odtud přicházeli osadníci, kteří osídlení v oblasti Stonehenge budovali. Víme, že si skot obvykle brali s sebou a že v Durrington Walls trávili zejména zimy, kdy si častěji dopřávali hostiny plné masa," doplnil Mitchell.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy