Toto jsou největší vědecké mýty o ženách. Tak se mýlili Darwin a spol.

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 11. 2018 10:45
Angela Saini je britská vědkyně, novinářka a autorka bestsellerů. Ve své nové knize Od přírody podřadné aneb Jak se věda mýlila v ženách vyvrací zakořeněné mýty a nesmysly, které o ženách prohlašují mužští vědci a vydávají je za "fakta". Přinášíme vám ukázky z její nové knihy a výňatky rozhovoru, který poskytla Aktuálně.cz během své návštěvy Prahy, kde se účastnila konferencí pořádaných společností Národní kontaktní centrum – gender a věda.
Foto: iStock

Skutečnost: Muže předurčujeme k výnosným povoláním, ženy k málo placené obětavosti

Jak se to ve skutečnosti má s teorií o technických mužích a empatických ženách? V praxi se projevuje tak, že kvůli těmto předsudkům dívky nechodí studovat technické obory, protože "ženské se přece na techniku nehodí, to je obor pro chlapy". A jdou dělat učitelky či ošetřovatelky, aby využily tu typicky ženskou empatii.

"Těžko si nepovšimnout, že mužský mozek lépe využijete v lukrativních oborech, jako jsou výpočetní technika nebo matematika, zatímco ženský se hodí spíše v zaměstnáních s nižší prestiží, jako je pečovatelství nebo dobrovolnictví na krizových linkách," upozorňuje Angela Saini.

Cituje také profesorku biologie a genderových studií Anne Fausto-Sterlingovou, která poukazuje na nepředvídatelnost miminek, z níž se nedá nic vyvozovat, a varuje, že když budeme brát Baron-Cohenovu teorii vážně, může zásadně ovlivnit pohled společnosti na to, co by muži a ženy měli dělat se svými životy.

 

Právě se děje

Další zprávy