Ve vojenském prostoru se daří vzácným rostlinám

pra
6. 10. 2007 15:00
Tanky a granáty krajině paradoxně prospěly
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Český Krumlov - Z některých bývalých vojenských cvičišť na jihu Čech vznikají chráněná území. Děje se tak i ve Vyšném u Českého Krumlova, kde ekologové podle zpravodajského serveru ČT24 objevili vzácné druhy rostlin.

Část cvičiště by se tak mohla proměnit v přírodní rezervaci. Roste zde totiž v jižních Čechách jen zřídka se vyskytující nafialovělá tráva vousatka prstnatá nebo vzácný hořec. V porostu žijí ohrožené druhy brouků.

Ač se to na první pohled může jevit jako paradox, vojenský výcvik krajině pomohl: "Jízda tanku nebo dopady dělostřeleckých granátů vytvářejí unikátní biotopy, ve kterých se daří určitým vzácným druhům rostlin," sdělil serveru mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Část cvičiště chtějí ponechat současní správci přirozenému vývoji, na okraji plánují vytvořit pastviny. Jedna z ploch by se mohla proměnit v chráněné území.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy