Skotsko - Do evropských zemí se vrací majestátní dravci - orli. Podobně, jako se Češi snaží o jejich repatriaci v Beskydech, funguje i projekt na záchranu orlů ve Skotsku.
Zatímco u nás se do přírody vypouští orel skalní, Skotové se zaměřili na orly mořské. Oba projekty se však od sebe téměř neliší.
Z hnízd po celém Norsku, kde se orel mořský bez problémů rozmnožuje, bylo letos odebráno patnáct ptáků. Ve Skotsku, kam byli následně přesunuti, vyrostli ve speciálních voliérách.
Speciál: Projděte si články o českých orlech na Aktuálně.cz
Stejně, jako mají čeští ornitologové o "svých" orlech přehled díky rádiovým vysílačkám, i jejich skotští kolegové upevňují tamním orlům obdobná zařízení.
Projekty s tradicí
Na rozdíl od Česka se ale ve Skotsku návratem orlů zabývají už poměrně dlouhou dobu.
"Začínali tam během osmdesátých let a od té doby se jim podařilo vypustit skoro devadesát orlů, přestože zpočátku měli značné problémy s farmáři, kteří orly rádi trávili," vysvětlil český ornitolog Otakar Závalský.
"Mají mnohem více prostředků a lidí než my, proto jsou jejich projekty mnohem masivnější. Zatímco my jsme schopni ročně vypustit a kontrolovat čtyři orly, ve Skotsku jich ročně přibude patnáct až dvacet. Na stejné úrovni je i projekt orla skalního v Irsku," dodal.
Ve Skotsku také - na rozdíl od moravskoslezských Beskyd - orly vypouštějí postupně a pokaždé do jiné lokality. Letošní generace je už druhou, která má osídlit východní území Skotska.
Tak velký počet ptáků totiž není možné navrátit do přírody najednou, a tak jsou vypouštěni po menších skupinách třikrát až čtyřikrát týdně. V Česku stačí na vypuštění všech čtyř orlů pouhé tři hodiny.
Na řadě je východ
Clair Smithovou, šéfku projektu mořských orlů z jedné z participujících enviromentalistických organizací, zajímalo hlavně to, jak se letošní orli integrují do přírody a mezi loňskou orlí generaci.
"Byla jsem u toho, když jsme malé orlíky přivezli z Norska. Celou dobu, co vyrůstali, jsem byla u nich a sledovala je," vysvětluje.
"Jsem opravdu zvědavá, kam všude se letošní generace rozprchne a jak se promíchá s tou loňskou."
Projekt ve Skotsku ale zdaleka nekončí: skotští ornitologové mají v plánu v příštích třech letech vypustit ještě šedesát orlů z Norska.
Posledním územím, kde orli mořští zatím chybí, je východní část Skotska. V ostatních skotských regionech už dravci běžně hnízdí.