Ve čtyřech letech ho unesli. Rodiče našel díky kresbě rodné vesnice až v dospělosti

Magazín Magazín
4. 1. 2022 15:29
Číňan Li Jingwei si začátkem roku splnil přání, které se dlouho zdálo marné. Po třiatřiceti letech se vrátil ke svým biologickým rodičům, jimž syna unesli a prodali překupníkům s dětmi. Našel je jen díky tomu, že podle svých matných vzpomínek vlastnoručně nakreslil mapu vesnice, ve které do svých čtyř let vyrůstal.
Ve čtyřech letech ho unesli. Rodiče našel díky kresbě rodné vesnice až v dospělosti | Video: Daxiangbaoliao

Když byly Limu Jingweiovi pouhé čtyři roky, jeho soused v jihočínské provincii Jün-nan ho unesl a prodal překupníkům s dětmi. Se svou matkou se znovu shledal až nyní ve svých sedmatřiceti letech, a to jen díky tomu, že na internetu sdílel vlastní kresbu své rodné vesnice, jak si ji pamatoval z doby, kdy byl malý. Píše o tom deník The Guardian.

"Snažím se najít svůj někdejší domov," vysvětlil Jingwei ve videu, které 24. prosince zveřejnil na sociální síti TikTok. Název vesnice ani adresu, na níž kdysi bydlel se svými rodiči, si nedokázal vybavit. Ve vzpomínkách mu však utkvěla některá klíčová místa, podle nichž šlo obec poznat - například budova školy, bambusový les či rybník.

"Pamatoval jsem si stromy, krávy, ulice, jimiž jsem chodil, i řeku, která naší vsí protékala," přiblížil třicátník v rozhovoru pro čínské noviny The Paper, jak dával mapu dohromady. Díky poměrně věrné ilustraci policisté dovedli místo jeho rodiště identifikovat a přivést ho k matce, která se jim svěřila s tím, že už tři dekády pohřešuje svého syna.

Li Jingwei se po třiatřiceti letech znovu shledal s rodiči. Našel je díky kresbě své rodné vesnice, jak si ji pamatoval z doby, kdy byl malý.
Li Jingwei se po třiatřiceti letech znovu shledal s rodiči. Našel je díky kresbě své rodné vesnice, jak si ji pamatoval z doby, kdy byl malý. | Foto: Weibo

Aby nedošlo k omylu, podstoupil Jingwei pro jistotu ještě testy DNA, a protože vše souhlasilo, mohla se odloučená dvojice první letošní sobotu opět setkat. Na videu, které dojemné okamžiky zachycuje, syn matce sundává z obličeje roušku, aby si mohl prohlédnout její tvář. Poté mu začnou téct slzy štěstí a objímá ji.

"Třiatřicet let čekání, nekonečné noci plné stesku a nakonec mapa nakreslená podle mých matných vzpomínek. Po 13 dnech naděje zažívám obrovskou úlevu a děkuji všem, kteří mi pomohli znovu najít mou rodinu," napsal Jingwei na TikToku v den radostného shledání. Matku podle svých slov poznal na první pohled. "Má úplně stejné rty jako já, dokonce i zuby," dodal.

Po únosu v roce 1989 si ho výměnou za peníze vzala rodina v čínském kraji Lankao, který leží skoro 1800 kilometrů od jeho rodné vesnice v Jün-nanu. Obchod s dětmi je v Číně běžný a nevlastní rodiče za Jingweie zaplatili pravděpodobně proto, že chtěli chlapce a vlastní se jim nenarodil.

K tomu, aby hledal své biologické rodiče, mladíka inspirovaly reportáže v médiích, které popisovaly příběhy jiných unesených dětí, jež se po letech vrátily ke svým pokrevním příbuzným. Jingwei připouští, že se o něj jeho adoptivní rodiče starali dobře. Zároveň mu ale, jak říká, nikdy nedovolili nahlédnout do databáze DNA, kde by se dověděl o svých genech něco víc, a našel by tak biologické rodiče dřív.

Mohlo by vás zajímat: V Číně to bylo horší než ve válce, je to nepřítel, říká novinář Etzler

Odchod ze CNN byla největší profesní chyba mého života, znovu bych do Pekingu neodjel, říká novinář Tomáš Etzler. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.

"Rok 2021 byl výjimečný příjmem velkého množství ježků. Celkem jsme jich přijali 786, z toho bylo více než 280 osiřelých ježčích mláďat. Důvodem vysokého počtu přijatých ježků mohou být vhodné klimatické podmínky pro opakované vrhy ježků, ale zároveň více střetů s aktivitami člověka," uvedla Fišerová.

Nejčastěji se do záchranné stanice dostávali živočichové, kteří utrpěli zranění. Obvykle šlo o střety s vozidlem nebo o nárazy do překážek jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení. Dvě třetiny zvířat v záchranné stanici loni tvořili ptáci. V péči pracovníků záchranné stanice loni skončilo také 219 zajíců, 114 veverek, zhruba stovka netopýrů a 50 srnců.

Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o tisíc více. Dosud nejvíce zvířat bylo přijato v roce 2019, kdy se pečovatelé starali o 5368 živočichů. Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy