Ve čtyřech letech ho unesli. Rodiče našel díky kresbě rodné vesnice až v dospělosti

Magazín Magazín
4. 1. 2022 15:29
Číňan Li Jingwei si začátkem roku splnil přání, které se dlouho zdálo marné. Po třiatřiceti letech se vrátil ke svým biologickým rodičům, jimž syna unesli a prodali překupníkům s dětmi. Našel je jen díky tomu, že podle svých matných vzpomínek vlastnoručně nakreslil mapu vesnice, ve které do svých čtyř let vyrůstal.
Ve čtyřech letech ho unesli. Rodiče našel díky kresbě rodné vesnice až v dospělosti | Video: Daxiangbaoliao

Když byly Limu Jingweiovi pouhé čtyři roky, jeho soused v jihočínské provincii Jün-nan ho unesl a prodal překupníkům s dětmi. Se svou matkou se znovu shledal až nyní ve svých sedmatřiceti letech, a to jen díky tomu, že na internetu sdílel vlastní kresbu své rodné vesnice, jak si ji pamatoval z doby, kdy byl malý. Píše o tom deník The Guardian.

"Snažím se najít svůj někdejší domov," vysvětlil Jingwei ve videu, které 24. prosince zveřejnil na sociální síti TikTok. Název vesnice ani adresu, na níž kdysi bydlel se svými rodiči, si nedokázal vybavit. Ve vzpomínkách mu však utkvěla některá klíčová místa, podle nichž šlo obec poznat - například budova školy, bambusový les či rybník.

"Pamatoval jsem si stromy, krávy, ulice, jimiž jsem chodil, i řeku, která naší vsí protékala," přiblížil třicátník v rozhovoru pro čínské noviny The Paper, jak dával mapu dohromady. Díky poměrně věrné ilustraci policisté dovedli místo jeho rodiště identifikovat a přivést ho k matce, která se jim svěřila s tím, že už tři dekády pohřešuje svého syna.

Li Jingwei se po třiatřiceti letech znovu shledal s rodiči. Našel je díky kresbě své rodné vesnice, jak si ji pamatoval z doby, kdy byl malý.
Li Jingwei se po třiatřiceti letech znovu shledal s rodiči. Našel je díky kresbě své rodné vesnice, jak si ji pamatoval z doby, kdy byl malý. | Foto: Weibo

Aby nedošlo k omylu, podstoupil Jingwei pro jistotu ještě testy DNA, a protože vše souhlasilo, mohla se odloučená dvojice první letošní sobotu opět setkat. Na videu, které dojemné okamžiky zachycuje, syn matce sundává z obličeje roušku, aby si mohl prohlédnout její tvář. Poté mu začnou téct slzy štěstí a objímá ji.

"Třiatřicet let čekání, nekonečné noci plné stesku a nakonec mapa nakreslená podle mých matných vzpomínek. Po 13 dnech naděje zažívám obrovskou úlevu a děkuji všem, kteří mi pomohli znovu najít mou rodinu," napsal Jingwei na TikToku v den radostného shledání. Matku podle svých slov poznal na první pohled. "Má úplně stejné rty jako já, dokonce i zuby," dodal.

Po únosu v roce 1989 si ho výměnou za peníze vzala rodina v čínském kraji Lankao, který leží skoro 1800 kilometrů od jeho rodné vesnice v Jün-nanu. Obchod s dětmi je v Číně běžný a nevlastní rodiče za Jingweie zaplatili pravděpodobně proto, že chtěli chlapce a vlastní se jim nenarodil.

K tomu, aby hledal své biologické rodiče, mladíka inspirovaly reportáže v médiích, které popisovaly příběhy jiných unesených dětí, jež se po letech vrátily ke svým pokrevním příbuzným. Jingwei připouští, že se o něj jeho adoptivní rodiče starali dobře. Zároveň mu ale, jak říká, nikdy nedovolili nahlédnout do databáze DNA, kde by se dověděl o svých genech něco víc, a našel by tak biologické rodiče dřív.

Mohlo by vás zajímat: V Číně to bylo horší než ve válce, je to nepřítel, říká novinář Etzler

Odchod ze CNN byla největší profesní chyba mého života, znovu bych do Pekingu neodjel, říká novinář Tomáš Etzler. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy