Včely nepřestávají šokovat vědce. Mají v mozku GPS

jaz
20. 6. 2014 20:00
Navzdory miniaturním rozměrům má mozek včel vědě stále co nabídnout. Podle poslední studie je výkonný jako počítač.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Donedávna se věřilo, že včely naviguje zpět do správného úlu slunce. Tým vědců z Německa, Ameriky a Nového Zélandu ale toto tvrzení zpochybnil.

Jak informoval The Economist, včely se musejí vypořádat s pohybem slunce svými cirkadiánními hodinami (biologický rytmus, pozn. red.).

Odborníci proto uskutečnili pokus, kdy jednu skupinu včel na pár hodin uspali,  aby jim "rozhodili" biorytmus. Po probuzení je vypustili několik kilometrů od úlu spolu s kontrolní skupinou dělnic.

Díky mapě v mozku bezpečně trefí domů

Dle původní teorie by včely neměly trefit do svého úlu. Prvotní zmatenost po umělém spánku ale rychle vyprchala a testované včely dokázaly zaměřit správný směr a doletět domů stejně rychle jako ty kontrolní.

Vědci tak zjistili, že při sběru nektaru, za kterým létají až do vzdálenosti tří kilometrů od úlu, využívají takzvanou kognitivní mapu. Ta je naviguje nejkratší cestou. Orientují se také podle reliéfu krajiny, stromů a jiných záchytných bodů.

Jejich půl milimetru velký mozek nemá také dostatek hipokampu, což je část velkého mozku, která hraje roli při prostorové orientaci. Vědci tak stále nevědí, jak je možné, že včely dokážou provádět výpočetní operace jako počítač.

 

Právě se děje

Další zprávy