Jak to bylo doopravdy? Podívejte se na dobovou reportáž o skutečné Mimořádné události

Michaela Lišková Michaela Lišková
19. 3. 2023 19:40
Film Mimořádná událost odkazuje na řadu reálných, často bizarních, situací rezonujících v českém mediálním prostoru. Naráží třeba na bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka a jeho ikonický červený svetr, který nosil při začátku covidové pandemie nebo na prvního českého teroristu, seniora Jaromíra Baldu. Ve filmu se objeví i odkaz na zprávu, kdy jelen ukradl myslivci kulovnici.
Vagon ve skladu na trámech a vedle něj LED panely. Mimořádná událost využila speciální technologii | Video: Aktuálně.cz

Druhý celovečerní film režiséra Jiřího Havelky Mimořádná událost se ale především zaměřuje na bizarní situaci z roku 2019, kdy se na Vysočině samovolně rozjel lokální vlak bez strojvedoucího a s jedenácti cestujícími uvězněnými uvnitř. Podobně jako Havelkův debut Vlastníci se snímek většinově odehrává v jednom prostoru - ve vlaku.

Právě natáčení v jednom malém vagonu bylo největším problémem. Štáb se všemi herci se do malého vláčku sotva vešel. "Kameraman musel být často zahalený černým hadrem, aby nebyl vidět, a zvukař musel často balancovat v absurdních pozicích, skoro přilepený na stropě," popsal režisér Havelka.

Vlak se ve filmu Mimořádná událost pohybuje po kolejích a za okny herci pozorují malebnou českou krajinu. Tak to ale vidí jen diváci. Herci ve skutečnosti seděli ve vagonu umístěném v obřím skladu na dvou trámech, které rozhýbávali dva asistenti, aby napodobili kodrcavou jízdu vlakem.

Za okny vagonu se pak pomocí speciální trikové technologie promítala přírodní krajina pomocí virtuální reality na obřích LED panelech. "Jde o zásadní inovaci ve filmové produkci, která v mnoha případech pomalu nahrazuje natáčení na greenscreen," uvedla na svém Facebooku firma More.is.more specializující se na virtuální realitu.

 

Právě se děje

Další zprávy