V Německu vznikla seznamka pro konspirátory, jsou na ní stovky lidí

ČTK ČTK
16. 3. 2023 17:56
Německý konspirátor Michael Brundel založil seznamku pro vyznavače konspiračních teorií SchwurbelTreff. Aktivní uživatelé platformy musí vyplnit údaje o tom, jakým teoriím spiknutí věří nebo také o počtu očkovacích dávek proti covidu-19 ve svém těle, informuje britský server Mail Online.
Foto: Shutterstock.com

Seznamka SchwurbelTreff vznikla minulý měsíc a už během prvních tří týdnů měla 1500 uživatelů. Její název je založen na hanlivém označení pro stoupence konspiračních teorií. Ideální je pro ty, kteří popírají existenci covidu-19, přistání člověka na Měsíci nebo kulatost Země.

Podmínkou vytvoření vlastního účtu na nové seznamce je zodpovězení obvyklých otázek týkajících se tělesné výšky či věku i těch méně obvyklých. Ty se týkají koronaviru a konspiračních teorií. Uživatelé musí rovněž prozradit, z jakých médií čerpají informace nebo jakou mají představu o vývoji světa v příštích 20 letech.

To je v ostrém kontrastu s velkými seznamkami jako Tinder, Match, Hinge a Bumble, které v roce 2021 vyzývaly své uživatele, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Samotný zakladatel seznamky Brundel alias Captain Future nadále šíří mýtus o tom, že očkovaní lidé představují nebezpečí pro neočkované.

Berlínský expert na extremismus Nicholas Potter se obává, že nárůst počtu konspirátorů může vést k tomu, že si znepřátelí lidi z jejich sociálního prostředí, a k vytvoření "spirály radikalizace". Potter také připomíná, že německý pokus o vytvoření seznamky pro vyznavače konspiračních teorií není první. Poukázal přitom na švýcarskou seznamku, která byla vytvořena zvlášť pro takzvané antivaxery během koronavirové pandemie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy